Artykuły

Radwanowice. "Dolina Słońca" Fundacji Anny Dymnej - otwarta

"Dolina Słońca" - ośrodek terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" został w czwartek uroczyście otwarty w Radwanowicach k. Krakowa. Będzie on służył 200 dorosłym podopiecznym.

"To jest takie miejsce, gdzie ludzie niepełnosprawni intelektualnie, którzy nigdy nie pójdą do pracy, nie pójdą na studia, bo są na stałe uszkodzeni, oni tutaj odnajdują sens życia. Dzięki temu mogą być szczęśliwi, dzięki temu dłużej żyją" - mówiła dziennikarzom Anna Dymna, której fundacja obchodziła w czwartek 10-lecie istnienia.

Podczas uroczystości metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podziękował za stworzenie ośrodka gospodarzom miejsca: Annie Dymnej i ks. Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu. Podarował im przywieziony z Albanii obraz "Świadkowie dzieła miłosierdzia".

W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele innych organizacji pomocowych m.in. Ewa Błaszczyk, Janina Ochojska oraz Jerzy Owsiak.

Goście mogli zwiedzić ośrodek, a także zobaczyć najnowsze przedstawienie działającego w nim Teatru Radwanek pt. "Franek z Doliny Słońca " oraz film przygotowany z okazji 10-lecia fundacji.

"Dolina Słońca" w podkrakowskich Radwanowicach składa się z pięciu budynków przeznaczonych dla około 200 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dwa z nich należą do Fundacji Mimo Wszystko, dwa do Fundacji im. Brata Alberta, a jeden jest wspólny. Obiekty powstały na ziemi przekazanej przez Fundację Brata Alberta, głównie z pieniędzy ofiarowanych przez Polaków w ramach 1 proc. odpisu podatkowego na organizacje pożytku publicznego.

"To najpiękniejsza na świecie ziemia. Chodziliśmy tu z podopiecznymi i pytałam ich: +słuchajcie tu powstanie dla was piękny ośrodek, będą warsztaty, będziecie tu pracować, jak on się będzie nazywać? I oni sami wymyślili: tu jest tyle słońca, jest tak jasno, ktoś krzyknął +Dolina Słońca+ i stąd ta nazwa" - opowiadała Dymna.

Na terenie ośrodka prowadzone są: warsztaty terapii artystycznej oraz oddział dzienny psychiatryczno-rehabilitacyjny. W "Dolinie Słońca" funkcjonuje obecnie dziewięć pracowni: komputerowa, teatralna, rękodzieła artystycznego, życia codziennego, plastyczna, terapeutyczna, sala doświadczania świata, rehabilitacyjna i muzyczna. W planach jest uruchomienie pracowni kulinarnej i ogrodniczej.

Do opieki nad swoimi podopiecznymi Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" zatrudnia dziewięciu terapeutów, trzech psychologów, trzech lekarzy i dwie pielęgniarki, a także dwóch pracowników administracji oraz sześć osób obsługi technicznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji