Artykuły

Warszawa. Projekty Instytutu Teatralnego

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wraz z PQ - Praskim Quadriennale i Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia jest gospodarzem Międzynarodowych warsztatów "Shared Space" a także bierze udział w międzynarodowym projekcie Europejski Szlak Teatrów Historycznych.

20. OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA WYSTAWIENIE POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

26 września 2013 roku rozpoczął się 20. Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Konkurs realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do Konkursu mogą zostać zgłoszone realizacje sceniczne polskich tekstów dramatycznych, a także adaptacje polskich utworów prozatorskich powstałych w ciągu ostatnich 20 lat. Premiery spektakli spełniających kryteria konkursowe powinny odbyć się w Polsce między 1 kwietnia 2013 roku a 31 marca 2014 roku i pozostać w repertuarze w sezonie teatralnym 2013/2014.

Uczestnikami Konkursu mogą być państwowe, samorządowe teatry dramatyczne i lalkowe oraz profesjonalne grupy teatralne działające w innych strukturach organizacyjnych (m.in. fundacje, stowarzyszenia), posiadające siedzibę na terenie kraju.

Pełny regulamin określający warunki konkursowe znajduje się na stronie www.sztukawspolczesna.org oraz www.mkidn.gov.pl. KONKURS NA INSCENIZACJĘ DAWNYCH DZIEŁ LITERATURY POLSKIEJ "KLASYKA ŻYWA" Drugim Konkursem organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego jest ogłoszony 26 września br. Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Podstawowym celem Konkursu jest uczczenie przypadającego na rok 2015-ty jubileuszu 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce oraz popularyzacja klasyki rodzimej literatury. Konkurs skierowany jest nie tylko do teatrów instytucjonalnych, ale także niezależnych grup teatralnych.

W pierwszym etapie "Klasyki Żywej" odbędzie się "Konkurs projektów", w którym można będzie uzyskać wsparcie na realizację spektakli z repertuaru klasyki polskiej (nabór wniosków do 31 stycznia 2014 roku). W drugiej części Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej będzie miał miejsce "Konkurs inscenizacji", w ramach którego Jury wybierze najlepszą inscenizację polskiej klasyki.

Szczegółowe informacje dotyczące obu Konkursów znajdują się na stronach www.instytut-teatralny.pl i www.mkidn.gov.pl.

+++

Rusza cykl wykładów prof. dr hab. Krystyny Duniec o dwudziestoleciu międzywojennym

15 października 2013 roku odbędzie się pierwszy wykład prof. dr hab. Krystyny Duniec o dwudziestoleciu międzywojennym. Cykl DWUDZIESTOLECIE. PRZEDSTAWIENIA jest drugą, po PRL. PRZEDSTAWIENIA, odsłoną multimedialnego projektu historii polskiego teatru publicznego. Podczas pierwszego spotkania zatytułowanego KSIĄŻĘ NIEZŁOMNY, czyli Polak-katolik, pretekstem do rozmowy o romantyzacji rzeczywistości Polski niepodległej, teatralnym misjonizmie, wspólnocie narodowej i obywatelskiej, będzie "Książę Niezłomny", przedstawienie Juliusza Osterwy z 1918 roku. Wykładom towarzyszą projekcje filmów found footage prof. dr hab. Krystyny Duniec, Ewy Hevelke i Michała Januszańca oraz dedykowany portal internetowy www.teatrpubliczny.pl.

Wykłady odbywać się będą od października 2013 roku do lutego 2014 o godzinie 18.00 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Wstęp na wykłady jest wolny. Uczestnictwo będzie potwierdzane każdorazowo wklejeniem portretu wybitnej aktorki lub aktora do karnetu. Za komplet naklejek nagroda -niespodzianka.

+++

TEATR PUBLICZNY. PRZEDSTAWIENIA to projekt autorskiej historii polskiego teatru od roku 1765 do dziś - historii przedstawień i historii przedstawiania spraw publicznych. W każdej jej odsłonie przedstawienie teatralne jest traktowane jako miejsce przecinania się zjawisk artystycznych, a zarazem jako punkt odniesienia dla publicznych debat i zjawisk spoza teatru.

+++

10 ZŁ NA 10 LAT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ma dziesięć lat. Od początku swojego istnienia Instytut dokumentuje i animuje polskie życie teatralne, wspiera działalność naukową i edukacyjną, prowadzi programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołuje publiczna debatę o współczesnym polskim teatrze organizując konferencje naukowe, wykłady, seminaria, warsztaty, dyskusje, spotkania jubileuszowe poświęcone najważniejszym osobowościom polskiego życia teatralnego, a także projekty artystyczne. W ciągu dziesięciu lat Instytut Teatralny zorganizował m. in. trzynaście konferencji naukowych, dwadzieścia sześć wystaw, dwadzieścia cztery spotkania z cyklu TEATR W KSIĄŻCE. Wydawnictwo IT opublikowało trzydzieści siedem książek w trzech seriach wydawniczych. Zespół Instytutu Teatralnego przygotował i zrealizował sześć edycji projektu Lato w Teatrze, trzy Ogólnopolskie Konkursy na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, dziesięć festiwali teatralnych. W 2013 roku Instytut organizuje po raz piąty program TEATR POLSKA.

Zachęcam do zapoznania się z publikacją jubileuszową podsumowująca 10 lat naszych działań, która dostępna będzie na stronie www.instytut-teatralny.pl od 4 października 2013 roku.

Z okazji jubileuszu Instytutu Teatralnego przygotowaliśmy specjalną ofertę biletową na spektakle Marty Górnickiej ("Tu mówi CHÓR", "MAGNIFICAT", "REQUIEMASZYNA") oraz na projekty Anny Wojnarowskiej i Weroniki Szczawińskiej "RE-Wolt", a także "Grubasy" Agnieszki Błońskiej.

Do końca roku 2013 bilety będą dostępne w specjalnej cenie 10 zł. Szczegóły na stronie: http://www.instytut-teatralny.pl/aktualnosci/10-zl-na-10-lat_2013-09-25

+++

INSTYTUT TEATRALNY GOSPODARZEM MIĘDZYNARODOWYCH WARSZTATÓW "SHARED SPACE"

Między 25 a 27 września 2013 roku odbył się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego pierwszy z cyklu międzynarodowych warsztatów "SharedSpace: Music, Weather, Politics" organizowanych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego wraz z PQ - Praskim Quadriennale i Szwajcarską Fundacją dla Kultury Pro Helvetia. Projekt poświęcony jest współczesnej scenografii, poszukiwaniu nowych znaczeń dla przestrzeni publicznej, działaniom performatywnym o charakterze społecznym i politycznym.

Pierwsze spotkanie pt. "POLITICAL WEATHER" dotyczyło związków przestrzeni i polityki. W warsztatach prowadzonych przez Joannę Warszę, Adama Ostolskiego i Imanuela Schippera wzięło udział 23 aktorów, architektów, choreografów, performerów, scenografów, tancerzy z 14 krajów - Argentyny, Belgii, Czech, Francji, Gruzji, Hiszpania, Izraela, Macedonii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Ukrainy.

Kolejne warsztaty "SharedSpace" odbędą się wiosną 2014. Nabór kandydatów trwać będzie od 18 listopada do 31 grudnia 2013. Wnioski do pobrania zamieszczone zostaną na stronie: www.instytut-teatralny.pl w połowie listopada 2013.

+++

EUROPEAN ROUTE OF HISTORIC THEATRES.

Trasa Cesarska - Podróż przez Austrię i Czechy 18 września 2013 roku została otwarta Trasa Cesarska, nowa część Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych.Trasa Cesarska łączy najciekawsze historyczne budynki teatralne Czech i Austrii.

Europejski Szlaku Teatrów Historycznych jest międzynarodowym projektem realizowanym w latach 2012-2017 przy współudziale 16 instytucji kultury z 12 krajów Europy. Celem projektu jest zaproponowanie alternatywnego sposobu zwiedzania Europy. Budynki teatralne Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych to nie tylko doskonałe przykłady architektury różnych epok, ale niejednokrotnie miejsca, które były świadkami ważnych wydarzeń historycznych. W ramach Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego odpowiedzialny jest za przygotowanie Trasy Bałtyckiej obejmującej historyczne budynki teatralne w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Projekt Europejski Szlak Teatrów Historycznych realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

+++

Konferencja naukowa "Nikt mnie nie zna, czyli Fredro niekanoniczny"

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza do udziału w konferencji naukowej "Nikt mnie nie zna, czyli Fredro niekanoniczny", która odbędzie się 5 i 6 grudnia 2013 w siedzibie Instytutu Teatralnego. Tematem wystąpień mogą być także utwory należące do Fredrowskiego kanonu, pod warunkiem jednak, że odczytane zostaną w sposób całkowicie odmienny od dotychczasowych. Udział w konferencji nie wymaga wniesienia opłaty. Wybrane referaty zostaną zamieszczone w tomie pokonferencyjnym. Zgłoszenia tematów wraz z krótkimi streszczeniami prosimy przesyłać na adres aadamiecka@instytut-teatralny.pl do 30 października 2013.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego organizuje konferencję w przekonaniu, że szacunek dla wielkiego pisarza wymaga wyrwania go z letniej atmosfery rocznicowych akademii. Konferencja będzie okazją do ponownego odkrywania twórczości teatralnej Fredry, zgodnie z założeniem, że punktem wyjścia będzie lektura komedii mało lub w ogóle nieznanych, najchętniej podejmowana w sposób dotychczas niepraktykowany, nawet zaskakujący. Do udziału w konferencji zaproszeni są nie tylko znawcy i badacze komedii Fredrowskiej i dramatu XIX wieku, ale także osoby, dla których ta tematyka jest mało lub w ogóle nieznana, licząc że właśnie one wniosą prawdziwie świeże, niekanoniczne spojrzenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji