Artykuły

Z krainy baśni

Ważnym wydarzeniem w życiu te­atralnym nie tylko stolicy jest nie­wątpliwie "WESELE" St. Wyspiań­skiego, w reżyserii ADAMA HA­NUSZKIEWICZA w pięknej i funkcjonalnej scenografii ADAMA KILIANA z muzyką K. SEROCKIEGO, wy­stawione przez TEATR POWSZECH­NY.

Po raz pierwszy wystawiono "Wesele" w sposób, który po­zwala na odczytanie wszystkich post-romantycznych niejasności, wizji i symboliki. Po raz pierw­szy przemówił z naszej sceny poeta swoim własnym językiem i powiedział to, co powiedzieć chciał - a nie to, co mu mó­wić kazali wykonawcy widowi­ska. Oczywiście, padną zarzuty pod adresem Teatru Powszech­nego, że pousuwano niektóre postacie (np. Isię), że "Nosa" ubrano we frak i kazano udawać podchmielonego dekadenta, że jeden Siemion musiał wystar­czyć za ileś tam symboli, ze sło­mianym "Chochołem" włącznie. Że tenże Siemion chodził w po­pielatym kostiumie przepasanym wiązką słomy, a nie przebierał się. Myślę, że jedną z najwięk­szych wartości inscenizacji jest właśnie to ujednolicenie wizji w jednej postaci: przecie to "Cho­choł", owe uosobienie życia duchowego bohaterów "Wesela", jawi się im w różnych przeobraże­niach, to on odpowiada żartem na niewymyślny pomysł jego zaproszenia.

Motto, w jakie Teatr zapa­trzył swój program: "przywołaj­cie mnie z powrotem tą mową moją własną..." (St. Wyspiański) sprawdziło się w pełni, dzięki znakomitemu przedstawieniu i świetnej grze aktorskiej całego zespołu.

"Wesele" stało się narodową baśnią, piękną i mądrą. Baśnią dla starszych. Dzieci muszą zadowolić się innymi baśniami - tym razem Jana Brzechwy. "Nie­zwykłe przygody pana Kleksa" reżyseruje K. Dejmek, autorem scenografii jest J. M. Szan­cer, sztukę wystawił czołowy polski teatr, Teatr Narodowy, w wykonaniu czołówki polskiego aktorstwa.

Teatr Narodowy, rozpoczynając nowy sezon od sztuki dla dzie­ci dokonał wielkiego przełomu, pokazał, że wielki teatr i wielki sztuka potrafią przemówić nawet do najmniejszych i uszano­wał opinię widowni z paluszkiem w buzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji