Artykuły

Wrocław. Europejska Noc Literatury

Nietłumaczone wcześniej na język polski teksty pisarzy z 10 krajów europejskich czytane przez polskich literatów i aktorów w różnych częściach miasta, to główna atrakcja Europejskiej Nocy Literatury, która odbędzie się w sobotę wieczorem.

Jak powiedziała PAP Katarzyna Janusik z Biura Festiwalowego Impart 2016, w Polsce Europejska Noc Literatury organizowana jest po raz pierwszy. "W innych miastach europejskich to wydarzenie odbywa się od kilku lat. Przoduje tu Praga, gdzie w tym roku zorganizowano siódmą edycję Europejskiej Nocy Literatury" - mówiła Janusik.

W tym roku Europejska Noc Literatury odbywa się pod hasłem "Jedna noc - wiele doświadczeń". W międzynarodowym projekcie, oprócz Wrocławia, biorą udział również: Brno, Bukareszt, Dublin, Lizbona, Praga oraz Wilno. Imprezy w tych miastach odbywają się w różnych terminach. "Europejska Noc Literatury, dzięki swojej otwartej formule, prezentuje szerokiej publiczności twórczość współczesnych pisarzy europejskich z różnych krajów, popularyzując czytelnictwo i poszerzając wspólną świadomość kulturową" - dodała Janusik

W sobotę od godziny 18-tej wrocławianie będą mogli wysłuchać nietłumaczonych wcześniej na język polski fragmentów prozy autorstwa pisarzy pochodzących z 10 krajów europejskich. Czytania prozy będą odbywać się w różnych miejscach ścisłego centrum Wrocławia - kinie, domu handlowym, barze mlecznym czy synagodze. Rozpoczną się w tym samy czasie i będą się odbywać co pół godziny przez piętnaście minut, co pozwoli uczestnikom imprezy wysłuchać wszystkich dziesięciu tekstów.

Europejską prozę będą czytać aktorzy - Magdalena Kumorek, Jan Peszek, Ewa Skibińska, Bartłomiej Topa; pisarze - Olga Tokarczuk, Michał Witowski, Michał Rusinek; językoznawca - prof. Jan Miodek, polityk - senator Jarosław Obremski i muzyk - L.U.C.

W ramach wydarzenia przygotowano również ofertę dla młodych czytelników. Odbędą się kiermasze książek dla dzieci oraz warsztaty językowe.

Wrocławską edycję Europejskiej Nocy Literatury przygotowało Biuro Festiwalowe Impart 2016 - instytucja odpowiedzialna za przygotowania stolicy Dolnego Śląska do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.(PAP)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji