Artykuły

Bydgoszcz. Premiera "Against" w Polskim

21 września w Teatrze Polskim odbędzie się bydgoska premiera spektaklu "Against" - koprodukcji TPB i Schlachthaus Theater w Bernie. Prapremiera spektaklu odbyła się tam 24 maja, a bydgoska będzie prologiem tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier.

Teatr Polski w Bydgoszczy od wielu lat aktywnie uczestniczy w realizacji koprodukcji międzynarodowych. Stają się one częścią repertuarowych planów i urozmaiceniem rodzimej sceny. Teatr Polski zrealizował sztuki z teatrami m.in. z Mannheim ("Kill the kac"), Wilhelmshaven ("Truskawkowa niedziela") czy Edynburga ("Cherry Blossom").

Jedną z międzynarodowych propozycji jest "Against" - koprodukcja TPB i Schlachthaus Theater w Bernie.

Prapremiera spektaklu odbyła się 24 maja br. w Bernie, a bydgoska premiera będzie prologiem tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier, który potrwa od 28 września do 6 października.

Schlachthaus Theater opiera repertuar przede wszystkim na produkcjach oraz koprodukcjach szwajcarskich lub zagranicznych teatrów niezależnych. Obie instytucje współpracują od 2011 roku, kiedy to Teatr Polski miał okazję wystawić w Bernie "V (F) ICD-10 Transformacje" w reż. Pawła Łysaka.

"Against" - spektakl z elementami wykładu i hakowania na scenie, porusza temat monitoringu, inwigilacji oraz cenzury w Internecie. Założeniem jest, że tekst będzie kompilacją innych tekstów znalezionych i ukradzionych z Internetu lub innych źródeł.

Tłem wydarzeń ukazanych w tej dokumentalnej sztuce są protesty związane z okupacją Wall Street i porozumieniem anty-ACTA, a także próba aresztowania i oskarżanie o szpiegostwo Edwarda Snowdena. Ważnym kontekstem są jednak również teorie spiskowe, które mnożą się w związku z narastającym poczuciem braku bezpieczeństwa i zacieraniem granicy między światem realnym a wirtualnym, a także pomieszanie języków i porządków, które sprawia, że teorie naukowe czy ekonomiczne funkcjonują obok mistycznych czy spirytualistycznych.

Reżyserem spektaklu jest Nils Torpus (Szwajcaria), kuratorami projektu: Myriam Prongué i Paweł Łysak, dramaturgiem: Paweł Sztarbowski, kierownikiem produkcji: Michael Röhrenbach, scenografię, światła i kostiumy zaprojektowała Agata Skwarczyńska, a przekładu tekstu dokonała Iwona Nowacka, która jest również asystentką reżysera. W spektaklu wystąpią: Volker Birk, Gina Gurtner, Michał Jarmicki, Aleksandra Pisula, Giulin Stäubli.

***

Najbliższe pokazy spektaklu:

21 września godz. 20.30 PREMIERA BYDGOSKA

22 września godz. 19.00

23 września godz. 19.00

24 września godz. 19.00

25 września godz. 19.00

27 września godz. 17.00

28 września godz. 17.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji