Artykuły

Salzburg. Sukces polskiego tenora

Młody śpiewak Andrzej Lampert - jako jedyny Polak został finalistą prestiżowej Sommerakademie 2013 w Salzburgu. W jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń na świecie wzięło w tym roku udział aż 1166 artystów z 58 krajów! Po serii koncertów o charakterze konkursu, Polak znalazł się w elitarnej dziesiątce tych najlepszych.

Sommerakademie Salzburg to trzy serie dwutygodniowych kursów mistrzowskich prowadzonych przez najznamienitszych artystów-pedagogów na świecie, mistrzów m.in. fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, fletu, śpiewu, organów czy kompozycji. W tegorocznej edycji, od 15 lipca do 24 sierpnia, w 21 kursach wzięło udział aż 1166 uczestników 58-miu narodowości. Po wielu koncertach, do których pedagodzy typowali najlepszych uczestników, do finału wybranych zostało 10 młodych artystów różnych specjalności. Wśród nich znalazło się tylko 3 śpiewaków, w tym jedyny Polak, tenor, Andrzej Lampert.

Galowy koncert z udziałem Andrzeja Lamperta z programem arii operowych w ramach słynnego festiwalu Salzburger Festspiele spotkał się z największym aplauzem publiczności. Śpiewakowi akompaniował pianista Marcin Kozieł. Dwa dni później nasz laureat śpiewał wyjątki ze "Stworzenia świata" Józefa Haydna oraz z opery "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego na zakończenie Festiwalu Muzycznego w Golling (Austria).

Andrzej Lampert, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, ma na koncie wiele sukcesów. Jego wyjątkowy głos, o "światowym poziomie" według Sarah Brightman, zdobywa zarówno miłośników klasyki, jak i rozrywki. Laureat "Szansy na sukces", lider autorskiej grupy muzycznej PIN, szlify zdobywał pod okiem mistrzów jazzu i operowej wokalistyki. W 2005 roku, na III Konkursie Wokalnym im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, otrzymał nagrodę specjalną Aukcji Polskiej Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku, ufundowaną z inicjatywy Wiesława Ochmana "dla najbardziej obiecującego głosu tenorowego".

Śpiewak od 2011 roku kształci się u światowej klasy pedagoga - prof. Heleny Łazarskiej z Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. W tym roku zwyciężył w kategorii głosów męskich XV Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, w którym jedną z nagród specjalnych był ufundowany przez prof. Łazarską udział w austriackiej Sommerakademie.

O Andrzeju Lampercie zaczyna być coraz głośniej i na świecie, i w Polsce. Młody, wybitnie utalentowany polski tenor występował już w koncertach i spektaklach operowych na scenach Teatru Wielkiego w Poznaniu, Oper w Bytomiu (partie tenorowe w Traviacie i Eugeniuszu Oneginie), Szczecinie, Filharmoniach w Warszawie, Katowicach, Słupsku, Krakowie i in. Kilkakrotnie zapraszany do Kanady, śpiewał w Toronto koncerty słynnych arii tenorowych z towarzyszeniem Celebrity Symphony Orchestra, a w Niemczech koncerty z różnym repertuarem w Düessel, Mettmann i Wuppertalu.

W tym sezonie Andrzej Lampert otrzymał angaż jako solista w Operze Krakowskiej, w której zadebiutował rok temu partią Pinkertona w "Madame Butterfly" Giacoma Pucciniego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji