Artykuły

Warszawa. Wybiorą architekta Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przy współpracy Teatru TR Warszawa, podejmuje zadanie wybrania architekta przyszłej siedziby obu instytucji, która ma powstać na placu Defilad.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i TR Warszawa będą wybierać architekta swojej nowej siedziby na placu Defilad. Nie będzie to typowy konkurs architektoniczny, ale procedura negocjacji z ogłoszeniem, która w tym wypadku preferuje architektów z doświadczeniem przy projektach w dużej skali. Sama inwestycja na placu Defilad została precyzyjnie przygotowana tak, aby wyeliminować wszystkie zagrożenia, które mogłyby ją hamować lub opóźniać.

Wyciągając wnioski z dwóch poprzednio prowadzonych konkursów w 2005 i 2006 roku i uwzględniając złożoność tego procesu inwestycyjnego, Muzeum wraz z Teatrem, w porozumieniu z Urzędem m.st. Warszawy i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęły decyzję o przeprowadzeniu procedury wyboru architekta w trybie określonym w prawie zamówień publicznych jako negocjacje z ogłoszeniem. Jest to procedura dwuetapowa. Wszyscy zainteresowani udziałem w postępowaniu muszą spełnić precyzyjnie określone, punktowane według skali ocen warunki dopuszczające.

Skala inwestycji, polegającej na zaprojektowaniu zespołu budynków dla dwóch instytucji kultury o złożonych programach funkcjonalnych, a także wyjątkowo trudna lokalizacja, to czynniki podnoszące ryzyko niepowodzenia projektu. Tylko zespoły architektoniczne o udokumentowanym doświadczeniu w projektowaniu znaczących obiektów kulturalnych i prowadzeniu nadzoru autorskiego nad poważnymi inwestycjami zostaną dopuszczone do drugiego etapu procedury, w którym komisja przeprowadzi ocenę zaproponowanych przez architektów rozwiązań projektowych. Aspekt koncepcyjny przyszłego zespołu gmachów Muzeum i Teatru będzie tylko jednym z ocenianych elementów oferty architektów i na tym polega różnica pomiędzy wybraną procedurą a tradycyjnymi konkursami architektonicznymi.

Podkreślić należy, że ogłoszenie procedury wyboru architekta, inaczej niż w poprzednich przypadkach, zostało poprzedzone precyzyjnym przygotowaniem inwestycji, zmierzającym do wykluczenia rozmaitych ryzyk mogących ją uniemożliwiać lub opóźniać. Od grudnia ubiegłego roku trwały prace specjalnego zespołu z udziałem przedstawicieli stołecznego ratusza, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrekcji Muzeum i dyrekcji Teatru, pod przewodnictwem wiceprezydenta m.st. Warszawy Jacka Wojciechowicza. Zespół ten wypracował szczegółowy harmonogram inwestycji oraz jej nową strukturę. Muzeum i Teatr będą prowadzić wspólnie proces projektowania aż do otrzymania pozwolenia na budowę, po czym Muzeum poprowadzi budowę swojej części obiektu, finansowaną z kredytu bankowego zaciągniętego na 30 lat, zaś Teatr będzie się starał o fundusze z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Planowane budynki są skromniejsze niż zakładano poprzednio: mają mieć w sumie 26 tysięcy metrów kwadratowych, stanowić spójny zespół urbanistyczny na placu Defilad, a wszystkie ich funkcje opisuje precyzyjnie przygotowany program funkcjonalny. Harmonogram inwestycji przewiduje otrzymanie pozwolenia na budowę w połowie 2015 roku i rozpoczęciu budowy w połowie roku 2016 oraz zakończenie jej w 2019 roku. Realistycznie zostały określone budżety obu budynków: na 270 mln złotych dla Muzeum i 125 mln złotych dla Teatru, co uczyniono na podstawie danych o kosztach budowy ostatnio ukończonych obiektów. Architekt przystąpi do projektowania w momencie, kiedy obie instytucje będą posiadały prawo własności do działki, na której mają stanąć ich budynki.

W październiku 2014 będzie gotowy zamówiony przez Urząd m. st. Warszawy koncepcyjny projekt przebudowy infrastruktury pod placem Defilad, co pozwoli racjonalnie projektować przyłącza obu budynków. Wreszcie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy rozpoczęło procedurę punktowej zmiany miejscowego planu zagospodarowania działki na placu Defilad, ze względu na to, że obecne zapisy mówią o jednym gmachu, a nowy plan inwestycji zakłada wybudowanie dwóch mniejszych budynków. Te wszystkie działania sprawiają, że inwestycję można uznać za dobrze przygotowaną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji