Artykuły

Toruń. Nowy sezon w Teatrze Baj Pomorski

W Teatrze "Baj Pomorski" trwają intensywne próby do premiery, która mocnym akcentem rozpocznie jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania. Tomasz Man przygotowuje inscenizację napisanego przez siebie dramatu "Brygada Misiek". Premiera 12 października.

"Brygada Misiek" to grane na żywo hity rockowe lat 80., kawałek historii Polski opowiedziany z perspektywy zabawek i przedmiotów codziennego użytku, nie do końca sentymentalna podróż w przeszłość, radiowa Trójka i koncert zagrany dla samej brytyjskiej królowej. Tytułowy Misiek był kiedyś muzykiem, buntownikiem i przede wszystkim punk rockowcem. O jego życiu, a tym samym o życiu dzisiejszych 40-latków, czyli rodziców naszych widzów, opowiedzą im m.in. magnetofon Kasprzak, lalka Barbie (która wygląda jak Kora), Indianin, Łowiczanka czy małe żołnierzyki - bohaterowie, którzy doskonale pamiętają stan wojenny albo brak czekolady w sklepach.

Scenografią do przedstawienia zajmie się Anna Piekarska-Man, a muzyką niepozbawioną ostrego brzmienia - Marek Otwinowski (na zdjęciu z reżyserem Tomaszem Manem) z zespołu Karbido. Premiera przedstawienia dla dzieci od lat 12 odbędzie się 12 października 2013.

Tomasz Man (1968) - dramatopisarz i reżyser, doktor filologii polskiej, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu warszawskiej Akademii Teatralnej. Autor i zarazem reżyser takich sztuk jak: "Katarantka" (Teatr Polski w Warszawie), "Historia pewnej miłości" (Teatr Polski w Poznaniu), "Dobrze" (Teatr TV), "EU" (Teatr Śląski w Katowicach). "111" (Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, sztukę wyreżyserował także Redbad Klynstra na deskach Teatru Narodowego w Warszawie), "Deszcze" (sztuka napisana wspólnie z Krzysztofem Bizio, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), "3x2" (spektakl w reżyserii Piotra Łazarkiewicza; Lubuski Teatr w Zielonej Górze oraz Teatr Stara ProchOFFnia w Warszawie). Reżyserował między innymi w Teatrach: Narodowym i Studio w Warszawie; Polskim we Wrocławiu; Powszechnym w Łodzi, Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie; Miejskim w Gdyni; C. K. Norwida w Jeleniej Górze. W 2012 r. zrealizował m.in. "Boga mordu" Yasminy Rezy (Teatr Miejski w Gdyni), a także dwa autorskie spektakle: "Sex machine" (Teatr Capitol, Wrocław) i "Moja ABBA" (Teatr Żeromskiego, Kielce). Man jest związany z Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka. Uhonorowany wieloma nagrodami, trzykrotny laureat Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji. Dwa teatry.

Do końca roku 2013 wystawiona zostanie jeszcze jedna premiera. "Tajemnica zamku w Karpatach" w reżyserii Marka Zakosteleckiego, będzie widowiskiem nawiązującym wprost do powieści Juliusza Verne "Tajemnica zamku Karpaty" oraz do kultowego w latach 80. w Czechosłowacji filmu w reżyserii Oldřicha Lipskiego. W pewnym karpackim lesie stoi zamek, który budzi grozę wśród mieszkańców pobliskiej wsi. Krążą wokół niego mroczne legendy, nieprawdopodobne plotki i mnóstwo niedopowiedzeń. Gdy do wsi przybywa poszukujący swojej narzeczonej śpiewak operowy hrabia Telek, z zamku zaczyna się wydobywać dym. Telek razem ze swym sługą Rocko postanawiają wyruszyć do zamczyska i wyjaśnić jego tajemnicę. Reżyser razem z autorem scenariusza, Vitem Peřiną, sięgną do tradycji czeskiej parodii i absurdalnego poczucia humoru, obśmieją wiarę w potęgę rozumu, przedstawią historię pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i ekscentrycznych postaci.

Premiera przedstawienia dla dzieci od 7 roku życia planowana jest na listopad.

Marek Zakostelecki: Czech, studiował na wydziale scenografii lalkowej w DAMU w Pradze. Od roku 1994 pracuje w słynnym czeskim Teatrze Drak w Hradec Kralove, gdzie od 1999 jest etatowym scenografem. Współpracuje z wieloma czeskimi teatrami (Klicperovo w Hradec Kralove, Divadlo v Dlouhe w Pradze, Naivni Divadlo w Libercu, Mestske Divadlo w Karlowych Warach, Male Divadlo w Czeskich Budziejowicach, Teatr Alfa w Pilźnie) oraz teatrami zagranicznymi (w Australii, USA, Francji, Izraelu, Danii i w Polsce). Był dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody imienia Alfreda Radoka za scenografię roku (w latach 1998 i 2000). Otrzymał też kilka indywidualnych nagród (Skupova Plzen 1994 i 2000, Toruń 2001 i 2004), a przedstawienia, które współtworzył, zyskały uznanie zarówno w Czechach, jak i za granicą. Prowadził warsztaty w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Australii oraz w Polsce. W Teatrze Klicperovo pracował jako scenograf i aktor, a w roku 2004 debiutował jako reżyser w Teatrze Alfa w Pilźnie. Od tego czasu wyreżyserował z powodzeniem dziesięć przedstawień w Teatrze Drak i innych teatrach. Polskiej publiczności znany jest ze spektakli zrealizowanych w warszawskich teatrach Lalka i Guliwer. Autorski spektakl Zakosteleckiego "Kino Palace" (premiera: Teatr Lalka, 2008) otrzymał wiele nagród na festiwalach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego ostatnią polską realizacją jest inscenizacja "Węża" Marty Guśniowskiej we Wrocławskim Teatrze Lalek. Marek Zakostelecki zajmuje się również projektowaniem wnętrz. Jest współautorem takich przestrzeni jak Labirynt w Teatrze Drak, Studio Amatka czy centrum Albatros w Prachaticach. Miał kilka samodzielnych wystaw w Czechach, Finlandii i Izraelu.

Na 2014 rok do współpracy zostali zaproszeni Ireneusz Maciejewski, który przygotuje przedstawienie dla dzieci oparte na dramaturgii współczesnej oraz Robert Jarosz, który będzie pracował nad inscenizacją napisanej na zamówienie "Baja Pomorskiego" sztuki dla dzieci poruszającej problem reklamy we współczesnym świecie. W sumie w najbliższym sezonie Teatr "Baj Pomorski" przygotuje 4 premiery.

14 września o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste rozpoczęcie projektu edukacyjnego "Aura i roboty z planety ECO". Połączone z warsztatami ekologicznymi przedstawienie w reżyserii Jacka Pietruskiego wpisuje się w cykl projektów edukacyjnych cieszących się niesłabnącą popularnością wśród dzieci, rodziców i nauczycieli. Mała dziewczynka o imieniu Aura razem ze swoim szczurem Mundo staje przed zadaniem ocalenia ziemi przed katastrofą ekologiczną. Podczas fascynującej podróży w poszukiwaniu robotów z planety Eco, dziewczynka spotka się z tajemniczym szczurołapem i nauczy się języka szczurów, dotrze do granic miasta, na których mieści się wielkie miejskie śmietnisko, poradzi sobie z nieprzyjemnymi strażnikami, którzy nie będą chcieli jej wpuścić do środka, pozna księcia wszystkich szczurów, pokona szereg niebezpieczeństw i odnajdzie receptę na uratowanie planety.

Obrotowa scena użyta w spektaklu pozwoli je grać zarówno na obu scenach Teatru "Baj Pomorski", jak i plenerze, poza budynkiem teatru, co z pewnością przyczyni się do jego popularności, zwiększony zostanie także zasięg społeczny projektu.

Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Najbliższe miesiące to dla teatru również organizacja dwóch międzynarodowych Festiwali. Na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA (12-18 października 2013) będzie można obejrzeć przedstawienia dla dzieci i widzów dorosłych teatrów z Czech, Niemiec, Hiszpanii, Francji i spektakl polskie. Program tradycyjnie wzbogacą liczne wydarzenia towarzyszące: VIII edycja przeglądu filmów animowanych "Akcja. Animacja. Prezentacja", których kuratorem jest Krzysztof Białowicz, 1 (10) Spotkania z Teatrem Osób Niepełnosprawnych INNYM OKIEM, które w tym roku wzbogaci pozakonkursowa prezentacja spektaklu "Ja jestem ja" Teatru 21 w reż. Justyny Sobczyk (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie), prezentacje etiud studentów szkół teatralnych, warsztaty teatralne, spotkania autorskie, prezentacje najnowszej dramaturgii dla dzieci i młodzieży oraz koncerty. Festiwal rozpocznie uroczysta parada ulicami toruńskiej starówki, w której oprócz orkiestry, aktorów i dzieci przebranych w bajkowe kostiumy, aktywniej niż w latach poprzednich wezmą udział mieszkańcy miasta. We współpracy ze Stowarzyszeniem Rowerowy Toruń odbędzie się Bajkowa Masa Rowerowa. Najciekawiej przebrani rowerzyści będą mogli wygrać karnet na cały festiwal. 11 monodramów w wykonaniu aktorów z Polski i Słowacji złoży się na program 28 Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora (22-24 listopada 2013). Nowością w tegorocznej edycji będzie prezentacja jednego z monodramów poza Toruniem - 25 listopada festiwalowe przedstawienie zagości w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.

Od połowy września w repertuarze teatru znaleźć można przedstawienia dla najmłodszych: "Dudi bez piórka", mający swą premierę przed wakacjami "Dziób w dziób" oraz "Marionetka - kosmiczna tajemnica".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji