Artykuły

Poznań. Co boli współczesnych dramatopisarzy?

Jak z zapisanego dramatu rodzi się spektakl? I jak wygląda niekompletny - obrany ze scenografii i kostiumów? Teatr Polski w weekend zaprasza widzów na czytania sceniczne dramatów, które znalazły się w finale 6. konkursu Metafory Rzeczywistości.

Pięć kobiet i jeden mężczyzna. Trzy dramatopisarki, dwie reżyserki i jeden reżyser. I aktorzy. Bez nich nie byłoby spotkania z publicznością. A przecież o to spotkanie także tutaj chodzi. Bo finał Metafor Rzeczywistości to premiera w pół drogi twórczego procesu - gdzieś między próbą a gotowym spektaklem.

Nagrodzony rok temu przez jurorów konkursu "Wieczny Kwiecień" Jarosława Jakubowskiego trafił na scenę Teatru Polskiego już dwa miesiące po konkursie, a docenione przez dziennikarzy "Zażynki" Anny Wakulik w sezonie 2012/2013 obejrzeli nie tylko widzowie w Poznaniu., ale także widownia The Royal Court Theatre w Londynie.

Jakie dramaty powalczą w tym roku o nagrody i możliwość zagoszczenia na scenie na dłużej? "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi, "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak i "javen saste i bahtałe" (bądźcie zdrowi i szczęśliwi) Marty Sokołowskiej. Adaptacją sceniczną tekstów zajęli się kolejno Ula Kijak, Joanna Grabowiecka i Wojciech Faruga.

Dramat Maliny Prześlugi - młodej poznanianki, której sztuki dla dzieci. można oglądać na scenach całej Polski - tym razem jest próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie, czym jest zło i dlaczego tak łatwo wydajemy o nim sądy. - Nie chciałabym, żeby zabrzmiało to jak jakaś głębsza inspiracja, ale dotknęła mnie sprawa Katarzyny Waśniewskiej - wyznaje Malina Prześluga i dodaje: - To konkretne zdarzenie dziś jest już tragifarsą, jednak może uświadomić, jak wiele podobnych dramatów z braku miłości rozgrywa się cicho w czterech ścianach.

"Kwaśne mleko" zobaczymy w sobotę o godz. 18 w Malarni Teatru Polskiego. Tego samego wieczoru o godz. 20 na Dużej Scenie aktorzy przedstawią dramat Marty Sokołowskiej, która upomina się w swoim tekście o dumę i prawa Romów.

W niedzielę o godz. 18 obejrzymy "Ene due rike fake", historię ofiar molestowania seksualnego. - To opowieść o niemożności wyrwania się z traum dzieciństwa - doprecyzowuje autorka Marzena Matuszak.

Po czytaniach organizatorzy zapraszają na spotkanie z finalistami konkursu oraz reżyserami (prowadzenie: Piotr Grzymisławski), a następnie ogłoszenie werdyktu i wręczenie trzech nagród: nagrody głównej (przyznawanej przez jurorów: prof. dr. hab. Przemysława Czaplińskiego, Łukasza Drewniaka i Pawła Szkotaka), nagrody publiczności i nagrody dziennikarzy.

Karnet uprawniający do udziału w prezentacji trzech dramatów, w plebiscycie publiczności oraz uroczystości wręczenia nagród kosztuje 30 zł. Cena biletu na pojedynczą prezentację to 10 zł. Na posiadaczy karnetów, którzy wezmą udział w plebiscycie publiczności, czekają nagrody.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji