Artykuły

Łódź. "Błazen pana Boga" najlepszy na Letnim Przeglądzie

W Domu Literatury zakończył się XV Przegląd Małych Form Teatralnych. Na Letniej Scenie najlepszy okazał "Błazen Pana Boga" Stowarzyszenia Badów.

Wczoraj finałem festiwalu był pokaz mistrzowski. Z monodramem "Wokół Szekspira" wystąpił Andrzej Seweryn. - To przedstawienie ma długą historię - mówił. - 33 lata mieszkałem we Francji i zawsze brakowało mi polskiej sceny. Tam zaczęły się przygotowania. Spektakl ewoluował.

"Wokół Szekspira" to przywołanie najsłynniejszych tekstów. Szekspir zmuszał wyobraźnię do pracy - podkreślał Seweryn, wspominając o mądrości Julii i monologu Hamleta, o tym, że to się wsłuchać w teksty, które mówią o dramacie polityków.

Pytany o znaczenie słowa w dzisiejszym teatrze stwierdził: - Jest niezniszczalne, bez niego trudno o teatr. Nie jest jednak tak, jak mówili moi mistrzowie Holoubek, Zapasiewicz, że w słowie jest cała energia.

Zanim Andrzej Seweryn wystąpił z Szekspirem, jury, któremu przewodniczył Andrzej Czerny, reżyser, szef artystyczny festiwalu, ogłosiło werdykt. W wakacyjne środowe wieczory publiczność (frekwencja była znakomita) obejrzała 8 konkursowych spektakli, wybranych spośród 36 zgłoszonych. Nagroda główna (10 tys. zł) przypadła Stowarzyszeniu Teatralnemu Badów za "Błazna Pana Boga" Dario Fo - za adaptację i reżyserię Piotra Bikonta oraz kreacje aktorskie Joanny Fidler i Pawła Pabisiaka. Wyróżniono: Stowarzyszenie Teatr Mumerus (Kraków) za przedstawienie "Ampuć, czyli zoologia fantastyczna". Nagrody aktorskie (po 2 tys. zł) przyznano: Małgorzacie Bogdańskiej ("Moja droga B."), Aldonie Jankowskiej ("Hotel Babilon"), Izabeli Tarasiuk ("Audiencja III, czyli Raj Eskimosów").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji