Artykuły

Jutro zaczyna się sezon

Na afiszach w teatrach Warszawy i Siedlec w nowym sezonie znajdziemy takie nazwiska jak Osiecka, Przybora, Mrożek i Witkowski.

Koniec lata to kres wielkich festiwali pod chmurką, plenerowych kin i kabaretów. W zamian jesień otwiera sezon spektakli teatralnych. Na stołecznych deskach szykuje się kilka ciekawych premier. Co warto zobaczyć?

MAGIA DWOJGA

Premiera spektaklu opartego na listach Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Inspiracją dla autorki scenariusza Leny Frankiewicz była opublikowana w 2010 r. korespondencja między artystami, w której oprócz listów (także miłosnych) znalazły się wiersze oraz piosenki. Akcja obejmuje dwa lata z życia twórców. W spektaklu usłyszymy piosenki autorstwa Osieckiej i Przybory w nowych aranżacjach, m.in. "Na całych jeziorach ty", "O, Jeremi", "W kawiarence Sułtan". Grają m.in. Lidia Sadowa, Agnieszka Wilczyńska i Paweł Ciołkosz. Premiera 21 września 2018 r.

"Listy na wyczerpanym papierze", reż. Lena Frankiewicz, Teatr Polski, Scena Kameralna, ul. Kazimierza Karasia 2, Warszawa, www.teatrpolski.pl

CZARNA KOMEDIA

Dzieciństwo Michelle (Agnieszka Skrzypczak) i Michaela (Mateusz Znaniecki) obfitowało w makabryczne wydarzenia, jak choćby samoukrzyżowanie ojca. Rodzeństwo tworzy okrutny portret rodziny, w relacjach zaciera jednak granicę między prawda a kłamstwem. Każde na swój sposób próbuje zrozumieć swoją patologiczną przeszłość. Sztuka "Gruzy" Dennisa Kelly'ego dotyka mrocznych i trudnych spraw, ale nie brakuje w niej elementów humorystycznych. Premiera odbyła się

27 sierpnia, kolejne spektakle

28 sierpnia oraz 3, 5, 6 września 2013 r.

"Gruzy", reż. Filip Gieldon, Teatr WARSawy, Rynek Nowego Miasta 5/7, Warszawa, www.teatrkonsekwentny.pl

TERRORYZM I MIŁOŚĆ

Wizja świata po 11 września 2001 r. i walka z terroryzmem - to zagadnienia, które interesują Marcina Libera, jednego z najgłośniejszych reżyserów młodego pokolenia. Jednak w trakcie pracy nad spektaklem "Koniec to nie my" odkrył, że jego głównym tematem jest... miłość. Sztuka Carstena Brandaua to historia Turczynki i Libańczyka mieszkających w Niemczech. Ona zmaga się ze wspomnieniem mężczyzny którego kochała nad życie, ale rozłączyła ich śmierć - on wziął udział w zamachu terrorystycznym na wieże WTC. To staje się pretekstem do zastanowienia się nad kondycją współczesnego świata. Występują: Lena Frankiewicz, Marcin Bosak, Mirosław Zbrojewicz. Premiera 1 września.

"Koniec to nie my",

reż. Marcin Liber,

Teatr Studio, pl. Defilad 1,

Warszawa, www.teatrstudio.pl

WIECZORY Z NARODAMI

Cykl muzycznych wieczorów prezentujących w warszawskim Buffo kulturę różnych krajów cieszy się ogromnym powodzeniem. We wrześniu odbędzie się pięć takich spektakli. Każde przedstawienie trwa około 100 minut, reżyserem wszystkich jest Janusz Józefowicz. Wieczory: włoski 22 września, latynoski 23 września, francuski 24 września, rosyjski 25 września, bałkański 29 września.

Studio Buffo,

ul. Marii Konopnickiej 6,

Warszawa, www.studiobuffo.pl

FESTIWAL KAWALERÓW

Wystawiany w Siedlcach spektakl "Dobry wieczór kawalerski" to komedia, której akcja dzieje się podczas wieczoru kawalerskiego. Kilku kolegów postanawia podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat relacji damsko-męskich. Omyłkowo na imprezie pojawia się striptizer. W obsadzie m.in. Antoni Pawlicki i Jakub Przebindowski. Przedstawienia 28 i 29 września 2013 r.

"Dobry wieczór kawalerski", reż. Piotr Nowak, Centrum Kultury i Sztuki, Scena Teatralna Miasta Siedlce, ul. bp Ignacego Świrskiego 31, Siedlce, www.ckis.siedlce.pl

LUBIEWA CIĄG DALSZY

Teatr IMKA i Teatr Nowy z Krakowa przygotowały wspólnie drugą część słynnego spektaklu "Lubiewo" na podstawie książki Michała Witkowskiego. Tym razem akcja rozgrywa się na plaży w Lubiewie. Najpierw spotykają się na niej starzy homoseksualiści i wspominają czasy PRL-u. Potem z rozmów o różnych perypetiach gejów, które prowadzą Paula i Michaśka, wyłania się wielki atlas ciot polskich - dowcipna typologia postaw i preferencji homoseksualnych. Premiera 6 września 2013 r.

"Lubiewo: Ciotowski bicz" wg powieści Michała Witkowskiego, reż. Piotr Sieklucki, Teatr IMKA, ul. Marii Konopnickiej 6, Warszawa, www.teatr-imka.pl

KARNAWAŁ MROŻKA

Kontekst smutny - odejście Sławomira Mrożka, który jest autorem spektaklu - ale sztuka znakomita. Prezentowany na deskach Sceny Kameralnej Teatru Polskiego "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" [na zdjęciu] to ostatnie dzieło pisarza wystawione jeszcze za jego życia. Akcja rozgrywa się w rajskim ogrodzie w upalny dzień - kobieta ponownie uwodzi mężczyznę. W obsadzie m.in. Leszek Teleszyński, Afrodyta Weselak i Rafał Królikowski. Spektakle 5 i 6 października 2013 r.

"Karnawał, czyli pierwsza żona Adama", reż. Jarosław Gajewski, Teatr Polski, Scena Kameralna, ul. Kazimierza Karasia 2,

Warszawa, www.teatrpolski.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji