Artykuły

Chorzów. "Orkiestra" z Legnicy na koniec ChTO

W piątek 30 sierpnia o godz. 21 odbędzie się finale grande Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. "Orkiestra" Krzysztofa Kopki w reżyserii Jacka Głomba to połączenie rzeczywistych wydarzeń i anegdot z życia społeczności Zagłębia Miedziowego.

Muzycy z kopalnianego zespołu po śmierci kolegi zanurzają się w świat wspomnień. Ożywają tu dawne wydarzenia (zaczerpnięte z pozateatralnej rzeczywistości) i zgrabne portrety (czasem na granicy karykatury). Charakterystyki mieszają się z anegdotami, zwierzenia z żartami, a tragedie zostają ostatecznie oswojone przez opowieść. Z polifonii wyznań wyłania się obraz społeczności Zagłębia Miedziowego, zbudowanej na bazie obcych tradycji i zwyczajów. "Orkiestra" przynosi refleksję nad trudami codzienności, łączy w sobie motywy kopalnianych wątków i silne indywidualności. Rozbrzmiewają w spektaklu tony goryczy, ale też nuty radości. I gra muzyka!

Tło historyczne jest w "Orkiestrze" równie istotne jak podziemne spotkania na szychcie, a twórcy nie unikają nawiązań czysto lokalnych, np. do zbrodni lubińskiej z '82 roku. Później gdzieś górą przewala się transformacja ustrojowa, rodzi się kapitalizm, zjawia się nawet cwaniacki gość z Zachodu (i ta niewidzialna ręka rynku, najwyraźniej plastikowa), strasząc widmem prywatyzacji. Wszystkie te wydarzenia docierają na dół wielokrotnym echem, zazwyczaj dotykając osobiście któregoś z członków orkiestry. I choć brygada ostatecznie się rozpada, to nie ma wątpliwości, że w centrum tej historii niezmiennie pozostaje człowiek ze swoją dumą, przyzwoitością i poczuciem wartości płynącym ze wspólnoty.

Spektakl "Orkiestra" powstał na podstawie podsłuchanych anegdot, wspomnień i zapisków górników Zagłębia Miedziowego. Płynnie łączy faktograficzne dane z górniczymi legendami, tworząc bardzo udaną balladową całość, której oglądanie w pozornie nieteatralnej przestrzeni zabrzańskiej kopalni było przyjemnością. Właściwie szkoda, że "Orkiestra" nie powstała w teatrze w Katowicach, Sosnowcu czy Zabrzu / Julia Korus

To, co jest wielkim plusem sztuki, a widzom daje komfort oglądania, to zespół dobrze współpracujących i świetnie rozumiejących się aktorów. Przełożyło się to na historię opowiadającą o przyjaźni górników, często podszytą jednak traumatycznymi wspomnieniami, gdzie historia dogrywa swoje przeznaczenia.

Janusz Łastowiecki

Bilety na spektakl w cenie 18 zł do kupienia w recepcji Sztygarki (Chorzów, ul. Piotra Skargi 34d, tel. 32 249 59 92, www.sztygarka.pl) oraz w sieci ticketportal.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji