Artykuły

Częstochowa. Zygmunt Rolat nagrodzony przez miasto

Podczas galowego koncertu inaugurującego Dni Częstochowy na scenie naszej filharmonii wręczone zostały wczoraj tegoroczne Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury i statuetki Mecenas Kultury 2013

W pierwszej grupie laureatów znalazł się Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa" - świętujący 35-lecie, w drugiej Honorowy Obywatel Częstochowy Zygmunt Rolat wyróżniony już po raz trzeci.

- Na pomysł nagradzania swoich twórców kultury miasto wpadło już w 1991 roku; wśród pierwszych laureatów był np. aktor Marek Ślosarski - wspomina Hanna Jędrecka z wydziału kultury UM. - Dopiero sześć lat później zaczęto honorować mecenasów. Zygmunt Rolat otrzymał ten tytuł po raz trzeci, nie jest jednak rekordzistą - tylekroć Mecenasem zostało Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Rolat - przyjaciel kultury

Zygmunt Rolat nie mógł odebrać związanej z tytułem statuetki. Jak się dowiadujemy, we środę wręczy mu ją prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Na filharmonijnej scenie to też on, wspólnie z przewodniczącym rady miasta Zdzisławem Wolskim, wręczał wyróżnienia. M.in. drugiemu zdobywcy statuetki Mecenas Roku 2013 - Telewizji "Orion" Częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Nasza Praca".

- Na przyznanie wyróżnienia niekoniecznie miały wpływ emocje związane z tytułem Honorowego Obywatela nadanym Rolatowi - mówi Aleksander Wierny, naczelnik wydziału kultury. - Decydowały realne pieniądze wydane przez kandydatów na kulturę. Tu Zygmunt Rolat nie miał (niestety!) równorzędnej konkurencji wśród lokalnych biznesmenów.

Twórcy nagrodzeni zostali przez miasto w pięciu kategoriach: teatr i film, literatura i historia, muzyka i taniec, sztuki plastyczne oraz promocja i ochrona kultury. Laureatów było sześcioro, w tym jeden zbiorowy- Zespół Pieśni i Tańca "Częstochowa", obchodzący w tym roku 35-lecie. Prezentuje polski folklor ludowy w artystycznym opracowaniu, zachowując jego oryginalność i autentyczność. Ma w repertuarze pieśni i tańce zestawione w suity: częstochowską, lubelską, śląską, górali beskidzkich, cieszyńską, kaszubską, kurpiowską, jak również tańce narodowe.

Kolejna nagroda w dziedzinie kultury trafiła w ręce aktora Roberta Rutkowskiego. Do Teatru im. Mickiewicza

dołączył wl990 r. Spośród ostatnich spektakli zjego udziałem warto wymienić m.in.: "Ożenek", "Igraszki z diabłem", "Zemstę", ..Kram z piosenkami", "Mieszczanina szlachcicem", "Piaskownicę", "Pierwszy raz" oraz "Amazonię". Na uwagę zasługują także jego role w przedstawieniach dla dzieci i młodzieży. Na Salonach Poezji Robert Rutkowski dał się poznaćjako znakomity interpretator wierszy.

Za swój dorobek literacki nagrodzony został poeta Wiesław Wyszyński. Debiutował w latach 80., a w 1983 roku Informator Kulturalny Województwa Częstochowskiego opublikował jego arkusz poetycki. W 1989 roku ukazał się drugi arkusz poetycki "Miejsce stałego pobytu". W latach 1989-1992 był gospodarzem Klubu Stowarzyszenia Środowisk Twórczych. Inicjator spotkań literackich i artystycznych, założyciel Klubu Literackiego "44". W 2005 roku wydał tomik poezji "Niebieska cyrkulacja", a w 2008 "5/7".

Sztuki plastyczne mają w grupie tegorocznych laureatów dwóch przedstawicieli. Malarz i rysownik Arkadiusz Zając (dyplom z malarstwa uzyskał w 1996 r.) współpracuje z renomowanymi galeriami w Polsce. Laureat konkursu dla młodych malarzy im. Mariana Michalika oraz konkursuw Lesznie. W dorobku ma ponad 45 wystaw, aukcje charytatywne sztuki współczesnej, m.in. w Nowym Jorku. Jest też autorem ilustracji książkowych oraz plakatów. Obok niego nagrodę odbierał fotografik Janusz Mielczarek, od ponad 50 lat związany ze środowiskiem twórców i animatorów kultu ry w Częstochowie. W 2001 roku współtworzył Jurajski Oddział Foto-klubu RP, będąc równieżjego długoletnim szefem. Opiekun i mistrz znanych dziś twórców. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wydarzeniem była jego wystawa "Galernicy" oraz jej rozwinięcie prezentujące częstochowskich ludzi kultury.

Za promocję turystyki kulturowej

Elżbieta Trzeciak otrzymała nagrodę za całokształt działalności w dziedzinie ochrony i promocji kultury ze szczególnym uwzględnieniem propagowania turystyki kulturowej. Zajmuje się tym już od 35 lat. Od ponad ośmiu lat jest dyrektorem Biura Częstochowskiej Organizacji Turystycznej. Była redaktorem i koordynatorem takich publikacji, jak: "Częstochowa śladami Jana Pawła II", "Częstochowa - informator dla pielgrzymów, turystów i częstochowian", "Częstochowa i okolice" czy "Atrakcje i produkty turystyczne regionu częstochowskiego". Organizuje duże, plenerowe wydarzenia o charakterze kulturalnym, jak: Święto Palmy Wielkanocnej, Festiwal Sztuki Kulinarnej, Aleja Dobrego Smaku, Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz Gwiazdkowa Aleja. Była również współorganizatorem rekonstrukcji historycznych: Operacja "Mazurek", Piknik Wojsk Napoleońskich oraz Bitwa pod Mokrą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji