Kraków. Tygodnik Powszechny poświęcony Mrożkowi
W najnowszym wydaniu "Tygodnika Powszechnego" dodatek specjalny poświęcony zmarłemu w ubiegłym tygodniu Sławomirowi Mrożkowi.
Na 9 stronach poświęconych życiu i twórczości Mrożka, znajdą Państwo teksty Ryszarda Koziołka, Kaliny Błażejowskiej, felietony Stanisława Mancewicza i Wojciecha Bonowicza oraz mini-opowiadania samego Artysty, przysyłane z Meksyku od 1992 r. do redakcji "Tygodnika Powszechnego" [s. 40-48]
Miejsce Sławomira Mrożka w literaturze polskiej wcale nie jest oczywiste. Mimo wysypu utrzymanych w podniosłym tonie pośmiertnych wspomnień i analiz, warto powiedzieć i to: w ostatnich latach stał się pisarzem znanym, ale nieczytanym. Jeśli miałby pozostać jedynie klasykiem satyrycznego portretu życia zniewolonego, skończy wyłącznie w podręcznikach.
Ryszard Koziołek uważa jednak, że w Mrożku można znaleźć dużo więcej. Jego zdaniem autor "Tanga" to pisarz głęboko konserwatywny, który nie wierzy w stopniowe doskonalenie się społeczeństwa, ani tym bardziej w nagłe, rewolucyjne ulepszenie świata. Jego bohaterowie, rozdarci między tradycją a utopią, są zalęknionymi ludźmi bez właściwości, którzy starają się zyskać tożsamość i znaczenie zakładając zużyte kostiumy jednego lub drugiego światopoglądu - pisze Koziołek. Życie Mrożka to osobna opowieść, której słowem kluczem może być "Uciekinier" (tytuł tekstu-portretu Kaliny Błażejowskiej), a nowy trop do niej stanowią wydawane ostatnio "Dzienniki".
W dodatku Czytelnicy znajdą także mini-opowiadania Mrożka z rysunkami jego autorstwa, które były publikowane w "TP" od 1990 r., jego nowelę z 1996 r. oraz felietony Stanisława Mancewicza i Wojciecha Bonowicza.
Całość ilustrują zaś publikowane po raz pierwszy, niezwykle intymne portrety pisarza autorstwa Pawła Chary, który towarzyszył Mrożkowi w ostatnich latach.
"Tygodnik Powszechny" w sprzedaży od dzisiaj aż do wtorku, 27 sierpnia.