Artykuły

Awinion. "Kabaret warszawski" w La FabricA

Długimi brawami zakończył się poniedziałkowy pokaz przedstawienia "Kabaret warszawski" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego na Festiwalu Teatralnym w Awinionie. Wśród publiczności był minister kultury Bogdan Zdrojewski, przebywający we Francji z kilkudniową wizytą.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał, że zależało mu na tym, aby nowe przedstawienie warszawskiego Nowego Teatru, zobaczyć w Awinionie. - To miejsce, dla którego ten spektakl - w jakimś sensie - został stworzony - zauważył Zdrojewski. Jednym z koproducentów "Kabaretu warszawskiego" jest właśnie festiwal w Awinionie.

Spektakl jest wystawiany w La FabricA - nowym miejscu stworzonym w Awinionie z myślą o rezydencjach artystycznych, przedstawieniach i próbach. La FabricA zaprojektowana została przez polską architektkę mieszkającą we Francji - Marię Godlewską; otwarcie budynku było dużym wydarzeniem tegorocznej, 67. edycji festiwalu.

"Kabaret warszawski" powstał z inspiracji tekstem Johna van Drutena "I'm a Camera" - to na jego podstawie stworzono słynny "Kabaret" z udziałem Lizy Minnelli i Michaela Yorka - i filmem "Shortbus" Johna Camerona Mitchella. Warlikowski łączy w swoim nowym przedstawieniu dwie odległe w czasie rzeczywistości: Niemcy czasów republiki Weimarskiej, w których władzę stopniowo przejmują faszyści oraz Nowy Jork po ataku z 11 września 2001 roku. W kontekście tych dwóch światów Warlikowski nawiązuje też do dzisiejszej Warszawy.

Minister kultury ocenił, że jedną z charakterystycznych cech świata teatru jest właśnie komentowanie rzeczywistości, nawiązywanie do wydarzeń historycznych czy też - politycznych. - Można to dobrze zaobserwować na przykładzie polskiego teatru - zwrócił uwagę.

Jak zauważył, realizacje wybitnych polskich artystów teatralnych dają Polsce możliwość lepszego kontaktowania się z międzynarodową publicznością, zagranicznym środowiskiem artystycznym. "Kantor, Grotowski, Jarocki, Warlikowski, Jarzyna, Lupa etc., stworzyli ofertę teatralną, dzięki której mamy w Europie świetną renomę i własną markę" - ocenił minister.

Jego zdaniem, właśnie dzięki polskim twórcom teatralnym, wyrobiona teatralna publiczność mogła przekonać się, że Polska kultura wyzwoliła się od krępujących ją przez lata komunizmu ograniczeń. - Ich twórczość jest dowodem w sprawie na to, że Polska jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, zwłaszcza w sferze kultury - podsumował Zdrojewski.

Pokazy "Kabaretu warszawskiego" na festiwalu w Awinionie trwają od 19 do 25 lipca (oprócz 21 lipca). W poniedziałek odbył się także pokaz filmu dokumentalnego pt. "Krzysztof Warlikowski ou le sacrifice en h,ritage" w reżyserii Manuelle Blanc.W Warszawie "Kabaret warszawski" został do tej pory pokazany przedpremierowo w maju, a polska premiera miała miejsce 3 lipca na Open'er Festival w Gdyni. Premierę warszawską zaplanowano na 22 września.

Koproducentem spektaklu jest Narodowy Instytut Audiowizualny. W przedstawieniu występują m.in. Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Maja Ostaszewska, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Redbad Klijnstra, Zygmunt Malanowicz, Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr.

Krzysztof Warlikowski, razem z zespołem, wielokrotnie pokazywał swoje spektakle w Awinionie: w 2001 r. - "Hamleta", w 2002r. - "Oczyszczonych", w 2005r. - "Kruma", w 2007r. - "Anioły w Ameryce", w 2009r. - "(A)pollonię".

Festiwal Teatralny w Awinionie odbywa się od 1947 roku. Jego twórcą był Jean Vilar. W tym roku po raz ostatni przedsięwzięcie poprowadzi duet dyrektorski Hortense Archambault i Vincent Baudriller. Ich miejsce zajmie reżyser teatralny Olivier Py, do niedawna szefujący paryskiemu teatrowi Odeon.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji