Artykuły

Łódź. Soboty z Tuwimem

Cykl imprez pod hasłem "Kwiaty Łódzkie Tuwima", obejmujący trzy wakacyjne soboty, połączy studentów łódzkiej Szkoły Filmowej, artystów hip-hop, a także przedszkolaki.

Wszyscy oni będą mogli spotkać się i działać pod okiem Leona Schillera, spoglądającego z granitowego pomnika ustawionego w Pasażu Schillera. Tam bowiem rozgrywać się będą główne wydarzenia "Kwiatów Łódzkich Tuwima".

W ten sposób Stowarzyszenie "Na co dzień i od święta", dotąd znane głównie z przygotowania tematycznej ścieżki "Małe Kamienice", a także z graficznych interwencji w przestrzeń miasta "Dzieci Bałut - murale pamięci", włącza się w obchody Roku Tuwima w Łodzi.

Akcja "Małe kamienice" polegała na odwzorowaniu za pomocą szablonów fasad znanych łódzkich kamienic na puszkach dystrybucyjnych elektryczność. Teraz wizerunki kamienic, które związane są z życiem Juliana Tuwima, zamienią się w kolejne stacje spaceru.

Oprócz spacerów akcja "Kwiaty Łódzkie Tuwima" obejmuje również różnorodne wydarzenia o charakterze artystycznym i warsztatowym, skierowane do konkretnych grup wiekowych.

Organizatorzy przewidują, że może wziąć w nich udział nawet kilkaset osób.

Pierwsze wydarzenie, które będzie miało miejsce w sobotę 20 lipca, zatytułowane "Kwiaty polskie oczami łódzkich dzieci malowane", ma przybliżyć postać i twórczość znakomitego poety dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym.

W programie przedsięwzięcia znalazły się konkursy słowno-recytatorskie i plastyczne, zabawy muzyczne, gry oraz happeningi muzyczne prowadzone przez twórców i doświadczonych pedagogów.

Z kolei dwa tygodnie później, 3 sierpnia, Pasaż Schillera wypełni się propozycjami dla nastolatków. Usłyszeć będzie można utwory Juliana Tuwim w rapowych i hip-hopowych aranżacjach. Przekonamy się czy uda się wypromować utwór na miarę buntowniczej interpretacji wiersza "Do prostego człowieka", z której znany jest zespół Akurat.

Wydarzenia trzeciej soboty cyklu, 17 sierpnia, skierowane będą do dorosłych. Odwoływać się będą między innymi do mniej znanych utworów autora słynnego "Ptasiego radia". Z informacji przedstawionych przez Stowarzyszenie, udział w tych wydarzeniach będą mieli studenci łódzkiej "filmówki", którzy zaprezentują twórczość poety według autorskiego programu. Złożą się na niego: recitale, deklamacje i formalnie różnorodne prezentacje poezji, a także zajęcia plastyczne, muzyczne i krótkie koncerty.

Główne wydarzenia rozgrywać się będą w godzinach między 10 a 18.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji