Artykuły

Włochy. Koncert Penderecki/Greenwood dzisiaj wieczorem w Arco

Utwory Krzysztofa Pendereckiego i - zainspirowane jego twórczością - dzieła Jonny'ego Greenwooda usłyszy w piątek wieczorem publiczność festiwalu "Contemporanea, Rassegna di musica nuova" we włoskim Arco. Podczas koncertu wystąpi AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy.

Koncert jest zwieńczeniem trzeciej edycji festiwalu w Arco (trwającego od 2 lipca), którego myślą przewodnią była w tym roku twórczość Krzysztofa Pendereckiego - w związku z przypadającą w listopadzie 80. rocznicą urodzin artysty. Jonny Greenwood, gitarzysta, pianista i współautor większości utworów zespołu Radiohead - jednej z najważniejszych grup alternatywnego rocka, wielokrotnie manifestował fascynację twórczością Pendereckiego.

Penderecki przyznaje, że kiedy po raz pierwszy usłyszał o możliwości współpracy z Greenwoodem, nie był tak dobrze obeznany z twórczością brytyjskiego muzyka, jak Greenwood z dziełami polskiego kompozytora. "Moja wnuczka zdecydowanie lepiej ode mnie znała twórczość Greenwooda i to ona zapewniała mnie pierwsza, że Greenwood jest świetnym artystą. Potem sam się o tym przekonałem" - opowiadał Penderecki na spotkaniu z publicznością w Arco.

Do spotkania polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego i Jonnego Greenwooda, po raz pierwszy doszło we Wrocławiu we wrześniu 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Wówczas kompozycji Pendereckiego i utworów Greenwooda, wysłuchała publiczność zgromadzona w Hali Stulecia.

Projekt zaprezentowano też w słynnym londyńskim Barbican Hall oraz podczas ubiegłorocznej edycji Open'er Festival.

"Cieszę się, że spotkałem Jonny'ego, ponieważ zaznajomił z moją muzyką także tych ludzi, którzy nigdy nie byli na moim koncercie. A koncertu w Gdyni wysłuchało aż 50 tys. młodych ludzi. Pewnie przyszli tam bardziej dla Greenwooda niż dla mnie, tym niemniej - wysłuchali też mojej muzyki" - opowiadał Penderecki.

Penderecki, pytany o kompozytorów, którzy go inspirują odparł, że jest takich wielu, a fascynacje - również jego - ciągle się zmieniają. "Jednak bez względu na to, najwybitniejszym dla mnie kompozytorem jest od zawsze Johann Sebastian Bach. To największy mój mentor" - powiedział.

Penderecki wspominał też początek swojej kariery i pierwszy publiczny występ na arenie międzynarodowej - w 1959 roku na Festiwalu Warszawska Jesień, gdzie zostały wykonane "Strofy", jeden z trzech utworów, za które otrzymał główne nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów ZKP. Pozostałe utwory to "Psalmy" i "Emanacje".

"Myślę, że to, co mi bardzo pomogło w karierze to fakt, że byłem jedynym kompozytorem piszącym religijną muzykę w komunistycznym państwie. To otworzyło mi drzwi na moją muzykę na całym świecie" - ocenił Penderecki.

23 listopada artysta skończy 80 lat; z tej okazji Narodowy Instytut Audiowizualny uruchomi na portalu Ninateka specjalną kolekcję, której częścią będzie twórczość Pendereckiego.

"Krzysztof Penderecki będzie obchodził swoje 80 urodziny, mamy ustanowiony przez Sejm rok Witolda Lutosławskiego, a w grudniu przypada 80. rocznica urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego. Uruchamiamy bardzo specjalną kolekcję nagrań tych trzech wielkich kompozytorów. Kolekcja będzie gromadziła wszystkie lub niemal wszystkie ich utwory, przynajmniej w jednym wykonaniu audio" - powiedziała PAP rzeczniczka Narodowego Instytutu Audiowizualnego Agnieszka Wolak.

Kolekcja będzie stopniowo poszerzana również o inne wykonania, a także nagrania audiowizualne.

"Będzie wzbogacona o różnego rodzaju opisy, teksty krytyczne, dotyczące utworów tych trzech kompozytorów. Znajdą się tam również różnego rodzaju ciekawostki, związane z ich twórczością" - zapowiedziała Wolak. Inauguracja projektu odbędzie się późną jesienią.

Na piątkowy koncert w Arco złożą się wczesne kompozycje polskiego kompozytora - "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Polymorphia" oraz inspirowane jego twórczością utwory gitarzysty zespołu Radiohead, Jonny'ego Greenwooda ("Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia"). Podczas

koncertu wystąpi AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, pod dyrekcją Pendereckiego i Marka Mosia.

Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji