Artykuły

Kamienie w sercu i na talerzu

- Spektakl będzie ostry, będzie dużo ostrego grania - zapowiada reżyser. - Najważniejszy jest zawsze aktor. W postać Tymona wcieli się gwiazda bydgoskiej sceny - Kry­stian Wieczorek.

Jaką scenografię zapowiada Jarnuszkiewicz? - Nie mówmy "sce­nografia"! Mówmy rzeczywistość sceniczna, bo przecież wszystko to, co otacza aktora, już jest scenogra­fią - mówi scenograf.

Jeszcze kilka dni temu teatr poszukiwał białej koszuli, modelu stylizowanego na modę dwudzie­stolecia międzywojennego. Czyżby odniesienie do antyku, a kostium jednak współczesny. - Teatr zawsze jest współczesny, bo robią go współcześnie żyjący ludzie - przekonuje Maciej Prus, reżyser spektaklu. - Tak samo jest z muzyką. Bach jest współczesny dla tego, kto słucha go dziś, tak samo jak współczesny jest Marilyn Manson. - Nie o to chodzi, żeby antyczny bohater za­wsze odziany był w białe prześciera­dło, żeby na głowie miał wieniec laurowy - dodaje Jarnusz­kiewicz. - Nie wyobrażam sobie także króla Leara jako prezesa wielkiej korporacji, siedzą­cego w szklanym wieżowcu, który dzieli swoją firmę. Jestem prze­ciwny unowocześnianiu, to znaczy aktualizowaniu teatru. Scenie potrzeba arystokratycznej estetyki. Co mnie obchodzi, że w blokowisku ktoś kogoś spałował. Niech jedzie tam policja, pomoc społeczna...Naj­lepszy był ten teatr, który zajmował się Bogiem albo losem ludzkim. Sztuka ma jednak swoje granice, na świecie panuje taki "bajzel", jest już bodajże siedem płci... Sztuka po­winna ten nieporządek wyjaśniać, układać.

Zapowiada się zatem klasyczna interpretacja jednego z mniej znanych dramatów Szekspira. - Mniej znany, ale przecież nie drugorzędny - zastrzega dyrektor Paweł Łysak. - Jak wielokrotnie podkreślałem, wy­boru tekstów dokonujemy świadomie. Mój teatr ma przede wszystkim być teatrem problemów, a nie tylko wielkich nazwisk. To, co spotka Tymona, jest bliskie współczesnemu, młodemu człowiekowi. Tymon to bardzo zamożny Ateńczyk. Pewnego dnia wydaje przyjęcie, nie licząc się z kosztami. Przyjmuje prezenty od swoi przyjaciół, ale i sam sowicie ich obdarowuje. Wierzy w przyjaźń. Dla przyjaciół jest w stanie zrobić wiele. Tak w beztrosce upływaj dni jego życia. Okazuje się, że przyjaciele są fałszywi, majątek jakoś szybko topnieje. Tymon wraca pewnego dnia do domu z polo­wania i dowiaduje się, że jest kompletnym bankrutem. Wie­rzyciele stoją u bram, domaga­ją się zwrotu pożyczki. Tymon wzywa na pomoc przyjaciół. Ci zawodzą w chwili próby. Tymon poprzysięga sobie słodką zemstę na obłudnikach. Postanawia zorganizować przyjęcie. Pieniędzy jest mało, służący zostali zwolnieni, grono gości zawężone zostało je­dynie do wspomnianych zdrajców. Na salę wjeżdżają tace z jadłem, jednak nie ma na nich nic innego jak tylko kamienie i gorąca woda.

Tymon rzuca ich zawarto­ścią w gości, po czym śmiertelnie obrażony na cały świat ucieka z domu, zamieszkuje w dziczy... W związku z tą słynną kolacją czytamy o Ty­monie w słownikach. Władysław Kopa-liński podaje: Tymon Ateńczyk - mizantrop; "uczta Tymona" - wieczerza, na której gościom nie daje się nic do jedzenia. Tymon, szlachcic ateński z V w. p.n.e., słynny z nienawiści do ludzi, odkąd, po roztrwonieniu przezeń majątku na prezenty i przyjęcia dla przyjaciół, wszyscy opuścili go w biedzie.

Jak potoczyły się dalsze losy szekspirowskiego mizantropa? Zo­baczymy na jutrzejszej premierze.

Jedną z pierwszoplanowych postaci w spektaklu zagra także śmierć, która i tym razem zbierze swoje żniwo.

W "Tymonie Ateńczyku" zagrają:

Tymon Ateńczyk - Krystian Wie­czorek, Alcybiades, wojskowy, przyjaciel Tymona - Marek Tynda, Apemantus, filozof, mający duży wpływ na Tymona, ale i krytyczny wobec niego - Jerzy Pożarowski Lucjusz, "przyjaciel" Tymona, służący - Grzegorz Gierak, Lukullus, "przyjaciel" Tymona, człowiek pełen zawiści - Jakub Ulewicz, Flawiusz, główny służący Tymo­na - Artur Krajewski, Semproniusz "przyjaciel" Tymo­na - Paweł L. Gilewski, Senatorowie - Mieczysław Franaszek, Marian Jaskulski Poeta - Łukasz Gajdzis, Malarz - Rafał Dąbrowski Frynia - Małgorzata Witkowska, Tymandra - Dorota Androsz

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji