Artykuły

Szczecin-Trzęsacz. "Sacrum non Profanum" - wydarzenie lata

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że rewelacyjnie zapowiada się IX Międzynarodowy Festiwal "Sacrum non Profanum" poświęcony twórczości Krzysztofa Pendereckiego.

Trwać będzie od 12 do 17 lipca, głównie - jak co roku - w Trzęsaczu, acz zacznie się w Szczecinie, a zakończy w Świnoujściu. Przypomnijmy, że jesienią Krzysztof Penderecki kończy 80 lat.

Jak już informowaliśmy, kompozytor i jego małżonka Elżbieta Penderecka przyjadą 12 sierpnia do Szczecina. Na godz. 18 zaplanowano spotkanie z melomanami, a następnie w katedrze św. Jakuba zacznie się koncert inauguracyjny festiwalu; dyrygować będzie jego pomysłodawca, główny organizator i dyrektor Bohdan Boguszewski. Koncert wypełni utwór Krzysztofa Pendereckiego "Powiało na mnie morze snów... - pieśni zadumy i nostalgii na sopran, mezzosopran, baryton chór i orkiestrę", który swoje prawykonanie miał w 2011 roku w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Był to koncert wieńczący obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Dyrygował Valery Gergiev, dyrektor Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu.

Trzyczęściową godzinną kompozycję współtworzą wiersze polskich poetów; w części pierwszej, o tytule "Ogród zaklęty", autorstwa m.in. Tadeusza Micińskiego, Stanisława Koraba-Brzozowskiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Bolesława Leśmiana. Utwór Leśmiana "Pod jednym drzewem niezbadanym" stanowi główny jej motyw.

Do części drugiej "Co mówi noc?" kompozytor włączył wiersze Leopolda Staffa, Aleksandra Wata i Tadeusza Micińskiego "Powiało na mnie morze snów..." (ten właśnie utwór dał tytuł całej kompozycji).

Część trzecia, finałowa, związana jest z Fryderykiem Chopinem i ma tytuł "Byłem u ciebie w te dni przedostatnie", wzięty z wiersza "Fortepian Chopina" Cypriana Kamila Norwida. Całą kompozycję kończy pieśń do fragmentu wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Anioł Pański" przywoływanego także w części pierwszej.

Wykonawcami będą: Katarzyna Hołysz (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran; uczestniczyła w warszawskim prawykonaniu utworu), Leszek Skrla (baryton), Wolfgang Seifen (organy), Chór im. prof. Jana Szyrockiego ZUT oraz połączone siły orkiestr: Stowarzyszenia Akademia, Baltic Neopolis Orchestra i Filharmonii Szczecińskiej.

Koncert będzie jednocześnie głównym wydarzeniem jubileuszu 20-lecia Orkiestry Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów Akademia. Stowarzyszenie zakładali: Mikołaj Szczęsny, Marek Jasiński i Bohdan Boguszewski.

* * *

Ze Szczecina festiwal przeniesie się do nadmorskiego Trzęsacza w gminie Rewal, gdzie ma swoje główne miejsce. Koncerty w tamtejszym kościele Miłosierdzia Bożego zaplanowano w dniach 13-16 sierpnia. Udział wezmą artyści z Polski, Austrii, Litwy, Niemiec, Ukrainy. W bogatym i bardzo atrakcyjnym programie znalazły się utwory kompozytorów dawnych i współczesnych.

13 sierpnia wystąpi Michał Markuszewski (organy), wykładowca improwizacji organowej na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina, i grać będzie właśnie improwizacje. Zagra też (to niespodzianka!) New Ideas Chamber Orchestra w Wilna - odkrycie ostatnich lat, zespół młody, nowoczesny, zbierający w Europie entuzjastyczne recenzje krytyków wszelakich pokoleń. Dyrygować będzie niespełna trzydziestoletni kompozytor i założyciel zespołu Gediminas Gelgotas. Zagrają litewscy soliści. W programie utwory m.in.: Jana S. Bacha, Augustyna Blocha, Gediminasa Gelgotasa i "Violoncello totale" Krzysztofa Pendereckiego.

Trzeciego dnia zagra Krakowskie Trio Stroikowe i Baltic Neopolis Quartet oraz Krzysztof W. Latała, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. W programie m.in.: Jan S. Bach, "Divertimento B-dur" Wolfganga A. Mozarta, utwory Tadeusza Machla oraz Kwartet smyczkowy nr 3 i Preludium na klarnet solo Krzysztofa Pendereckiego.

Dzień czwarty festiwalu to dawna muzyka polska, współczesne improwizacje na temat pieśni "Święty Boże", aria z "Trzech utworów w dawnym stylu" Krzysztofa Pendereckiego oraz utwory współczesnych kompozytorów amerykańskich, m.in. Milesa Davisa, Johna Lewisa, Gerry Mulligana, a więc połączenie jazzu i nowej muzyki. Grać będą Maciej Kudlicki (Wiedeń, organy) i nonet Tribute to Birth of The Cool założony przez Patryka Piłasiewicza.

Dzień piąty to utwory Jaromira Gajewskiego, Nicolaia Kapustina, I i II Sonata na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego oraz Partita na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego. Grać będą: Patrycja Piekutowska (skrzypce), Beata Bilińska (fortepian) oraz młody pianista szczeciński Rafał P. Urbanek.

Koncert finałowy odbędzie się 17 sierpnia w Świnoujściu w kościele bł. Michała Kozala. Połączone siły orkiestr Academia, Baltic Neopolis Orchestra i Filharmonii Szczecińskiej, prowadzone przez Bohdana Boguszewskiego, wykonają Marka Jasińskiego "Elegię na smyczki", Krzysztof Pendereckiego "Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę" (soliści: Tomasz Strahl, Rafał Kwiatkowski, Marta Kordykiewicz) i "Małą suitę" Witolda Lutosławskiego.

* * *

Jak się więc rzekło, tegoroczny festiwal zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Cały jego program jest na stronie internetowej www.sacrumnonprofanum.pl. Tam też znajdują się informacje o biletach.

Spotkaniom z muzyką towarzyszyć będzie wystawa plakatu muzycznego autorstwa Zbigniewa Latały, wykładowcy grafiki komputerowej i multimediów na Politechnice Krakowskiej i Krakowskiej Akademii im. Andrzeaj Frycza-Modrzewskiego (otwarcie 13 sierpnia w Trzęsaczu).

Dodajmy jeszcze, że festiwal finansowany jest z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa zachodniopomorskiego i gminy Rewal. Patronat nad nim objęli: minister kultury, marszałek województwa i metropolita szczecińska-kamieński.

Wśród patronów medialnych jest "Kurier Szczeciński".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji