Artykuły

Słubice-Frankfurt. Festiwal Sztuki "Most/Die Brücke"

Wystawy, seanse, warsztaty, spotkania z gośćmi, a na zakończenie koncert. To wszystko na Festiwalu Sztuki w Słubicach W towarzystwie m.in. Wojciecha Smarzowskiego, Janusza Zaorskiego, Volkera Schlöndorfa.

Inspiracją dla Festiwalu Sztuki "Most/Die Brücke" jest symbolika połączonych mostem "miast bliźniaczych": Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Ma pomóc zrozumieć "inność", zrewidować stereotypy i uprzedzenia dotyczące pogranicza.

Festiwal wystartował w poniedziałek. Teatr opuścił cztery ściany i aktorzy zagrali na moście. Rekwizytem towarzyszącym przedsięwzięciu była ławeczka, która teraz ruszy do wielu znanych miast na świecie, bowiem wraz z otwarciem Festiwalu rozpoczęły się Pierwsze Nowożytne Igrzyska Teatralne.

Program obfituje w niezwykle atrakcyjne propozycje. Przede wszystkim "Camera Obscura", czyli cykl seansów filmowych. Premierowo zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne i pełnometrażowe reportaże dotyczące tematyki pogranicza polsko-niemieckiego i polsko-rosyjskiego. Widzowie po projekcjach zadecydują o przyznaniu Nagrody Publiczności.

Zaplanowano również seanse dokumentów już wyświetlanych. Organizatorzy zadbali, by publiczność mogła spotkać się i podyskutować z młodymi polskimi twórcami, m.in. Wiolettą Weiss, Frankiem Overhofem, Jackiem Bławutem. Seanse i spotkania będą odbywać się w kinach obu miast jednocześnie: w słubickim SMOK-u oraz Kleist Forum. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Dobrą propozycją dla wszystkich kinomaniaków są także seanse filmowe z udziałem znanych reżyserów w Collegium Polonicum. W piątek na projekcji "Syberiady polskiej" pojawi się Janusz Zaorski, w sobotę z okazji wyświetlania filmu "Strajk. Bohaterka z Gdańska" odbędzie się spotkanie z Volkerem Schlöndorffem. Z oboma reżyserami będzie można dyskutować na spotkaniu zatytułowanym "Białe plamy, czarne dziury na ekranie - film historyczny dzisiaj".

Gośćmi Festiwalu będą reportażyści, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł i Mirosław Dembiński, reżyser Wojciech Smarzowski, pojawią się też aktorzy: Kinga Preiss, Zbigniew Buczkowski i Robert Więckiewicz.

W programie znajdzie się również coś dla miłośników fotografii. Na wystawach zostaną zaprezentowane prace studentów z Polski, Niemiec i Rosji, odbędą się również wystawy prac Winfreda Mausolfa, Jacka Szymczaka i Anny Hetman.

Oprócz seansów i wernisaży - warsztaty. Uczestnicy będą mieli okazję m.in. poznać tajniki realizacji reportaży radiowych i przygotować własny. Powstałe projekty, historie ludzi zamieszkujących polsko-niemieckie tereny przygraniczne zostaną później opublikowane na stronie internetowej Festiwalu i w "Internetowej Bazie Opowieści". Na warsztatach reportażu filmowego powstaną projekty i scenariusze, będą realizowane w ramach nowego projektu "Niemcy - Polska - Rosja - Sąsiedztwo" i w przyszłym roku otworzą II edycję Festiwalu. Pojawią się goście specjalni: Monika Górska, reżyserka filmów dokumentalnych i reportaży, oraz Olenka Frenkiel, reporterka BBC.

Warsztaty teatralne poprowadzi Włodzimierz Preyss na podstawie autorskiego programu edukacyjnego edm (eine doppelte Methode). Za tą nazwą kryje się sprawdzony w latach 80. w Berlinie Zachodnim sposób edukacji aktorów, twórców teatralnych i filmowych. Odbędą się również warsztaty fotograficzne, na których uczestnicy będą mogli uczyć się tworzyć zdjęcia w technice kolodionowej, warsztat fotografii reportażowo-dokumentalnej (prace zostaną później wydane w formie albumowej).

Wielki finał to Letni Koncert Open Air Radia ZET i TVP2 w niedzielę o 20, który będzie transmitowała telewizyjna "Dwójka". Wystąpią m.in.: De Mono, Liber, Alex Hepburn, Living Stone, Hurrican Dean, Patrycja Markowska.

Szczegółowy program Festiwalu: www.festiwalmost.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji