Artykuły

Gdańsk. Familijna XVII Feta już niebawem

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta 2013 rozpocznie się na początku lipca. Gdańsk, jak co roku, stanie się wielką sceną. Na starym Przedmieściu i Dolnym Mieście od 11 lipca będziemy mogli zobaczyć spektakle i instalacje.

Tegoroczna Feta to ponad 50 spektakli 28 teatrów z trzynastu krajów - mówi Szymon Wróblewski, kierownik Klubu Plama, który jest organizatorem festiwalu.

- Jesteśmy w Gdańsku od 17 lat, więc tradycyjnie odwiedzają nas starzy znajomi z nowymi spektaklami. Przyjedzie lubiany przez trójmiejską publiczność Theater Titanic. Poprzednio byli w 2011 roku ze spektaklem "Odyssee", teraz przyjadą z produkcją "Hutnicza symfonia" - opowiada Szymon Wróblewski. - Sześciu muzyków zajmuje miejsca między trzema przerażającymi piecami i gra na archaicznych instrumentach z fabryki Titanica. Utalentowani muzycy, kierowani próżnością rywalizacją, nie tylko wirtuozersko odgrywają nuty, ale grają także na szerokim wachlarzu ludzkich uczuć. Będzie także spektakl "Xarxa" [na zdjęciu], Les Rates Mortes z Hiszpanii.

Podczas festiwalu zobaczymy także wędrujące, satyryczne widowisko. Ten zespół zamknie festiwal.

Po raz kolejny pojawi się także teatr Loutop ze Szwajcarii, który gościliśmy kilka lat temu na Fecie. Zjawi się także teatr z Rosji - Wędrujace Lalki Pana Pezo ze spektaklem "Ostatni Bastion". Występują w nim tradycyjni mieszkańcy domku z kart, Pulcinella i Pierrot, Aktorka i Aktor - Komedianci. Jak przystało na prawdziwą bufonadę, przedstawienie jest pełne zaskakujących tricków i mitycznych postaci, jak. np. Minotaur . "Ostatni bastion" to zabawne, prowokujące przedstawienie. Publiczność jest bombardowana z katapulty, bohaterowie budują barykady, próbuj dezerterować, wywieszają białą flagę. Sztuka jest zabawna i ekscytująca, inteligentna i groteskowa. Dla każdego widza.

Oczekiwany jest również francuski zespół "Tango sumo".

- W ubiegłym roku nie udało się na ich sprowadzić, bo mieli już zarezerwowane terminy - dodaje Szymon Wróblewski. - Pokażą spektakl "Ekspedycja Paddock". Czekam też na Studio Eclipse z małą formą na wodzie.

Widownia zajmuje miejsca na skraju wody, na której unosi się platforma. Troje tancerzy zabiera widzów do własnego świata, gdzie ponad i pod powierzchnią wody tworzy się inna rzeczywistość.

- Teren starego przedmieścia jest trudny, ale i inspirujący. A ponieważ jeśli brakuje nam boisk i ulic, musimy radzić sobie inaczej, szukając na przykład spektakli, które mogą odbywać się na wodzie. W tym roku pojawimy się także na ... ścianach budynków - dodaje Wróblewski.

"Ścienne" spektakle zagra teatr Psilicone Theater z Litwy oraz eVenti Verticali, z Włoch.

Scenografie video inspirowane komiksami i grami video z lat 80. W kolejnych porcjach nonsensu i niespodziewanych zwrotów akcji bohaterowie są wrzucani w sam środek historii szpiegowskich i akrobatycznych pojedynków. Zjeżdżają prosto w tłum na przyprawiającej o zawrót głowy linie tyrolskiej.

Teatr FETA powstał w klubie Plama 10 lat temu.

- Z okazji jubileuszu pokazany zostanie spektakl "Te białe kwiaty" , inspirowany balladami Adama Mickiewicza, reżyserowany przez Elwirę Twardowską i Jarosława Rebelińskiego. Feta jest przede wszystkim familijna. Pojawią się nieliczne spektakle dla osób dorosłych. Jeśli mamy się czymś sugerować to tylko godziną grania - dodaje Wróblewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji