Artykuły

Poznań. Rusza Malta. Dziś "Chór kobiet" Marty Górnickiej

Festiwal Teatralny Malta zaczyna się dzisiaj i potrwa aż do 20 lipca. Nie wolno nam tego czasu przegapić! W programie świetne spektakle, koncerty, miejskie akcje. Dziać się będzie w wielu punktach miasta. I co ważne: wstęp na wiele wydarzeń jest bezpłatny.

Choć jeszcze parę lat temu wielu z nas myślało o Malcie przede wszystkim jak o festiwalu teatralnym, organizatorzy z roku na rok przyzwyczają nas do otwarcia na nowe. Tegoroczna Malta to teatr, muzyka, taniec, film, sztuki wizualne. Ale i forum wymiany myśli, miejsce spotkań i dyskusji m.in. na tematy społeczne.

Chodźcie na Plac Wolno

Ważnym społecznym przedsięwzięciem będą wydarzenia na placu Wolności - który organizatorzy przemianowali na czas festiwalu na "Plac Wolno". - "Wolno" znaczy "można", ale też bez pośpiechu - tłumaczą.

To na placu właśnie będzie bić w tym roku festiwalowe serce. Na cały miesiąc zagości tu Generator Malta - nowa odsłona Pasażu Kultury, z klubem festiwalowym, sceną teatralną, miejscem na pokazy filmowe, warsztaty.

Będzie tu także można codziennie rano poćwiczyć jogę i tai-chi. Zjeść zdrowe jedzenie ugotowane przez kulinarnych blogerów (gastronomicznej odsłonie Malty ma patronować Maciej Nowak - krytyk teatralny i kulinarny). A po południu spotkać się na potańcówkach zatytułowanych "fajfy". Chodzi po prostu o to, by przyjść i spotkać się z innymi.

Zaproszeniem do wspólnego spędzania czasu będą też drzewa i kwiaty, które zasadzono kilka tygodni temu w donicach przy fontannie na placu Wolności. To jeden z przystanków na mapie miejskich ogrodów, które powstawały od lutego przy współudziale mieszkańców sześciu poznańskich dzielnic - Jeżyc, Łazarza, Chwaliszewa, Wildy, Śródki i Starego Miasta. Podczas pierwszego tygodnia festiwalu twórcy ogrodów będą odwiedzać się w ramach rowerowych wycieczek (start - codziennie o godz. 19 z placu Wolności). Ogród na Łazarzu 16 lipca odwiedzi Agnieszka Holland ze swoim filmem "W ciemności"

Wszystkie wydarzenia na placu Wolności są darmowe.

Już dziś wieczorem - także tutaj, i także za darmo - świetny spektakl Marty Górnickiej "Chór kobiet" (godz. 21.30). 26 kobiet różnych zawodów i w różnym wieku miksuje na oczach widzów fragmenty "Antygony", dzieł Giorgia Agambena, Rolanda Barthesa, Elfriede Jelinek z frazami codziennego języka, sloganami reklamowymi, przepisami kulinarnymi, dźwiękiem komputera, cytatami z filmów i baśni. - "Chór Kobiet" podważa klisze językowe i odsłania język w jego ideologicznym wymiarze, przemawia słowami tekstów wykluczonych - czytamy w zapowiedziach. Wstęp jest wolny.

A o godz. 22.30 na pl. Wolności wystąpi Wojciech Grabek. To jedna z najciekawszych postaci młodej poznańskiej sceny alternatywnej. Multiinstrumentalista, kompozytor eksperymentuje, łącząc grę na skrzypcach z muzyką elektroniczną. Opowiada, że edukację muzyczną rozpoczął nieświadomie, gdy w wieku dwóch lat słuchał w radiu utwory Henryka Mikołaja Góreckiego. Niedawno wydał drugą w swojej karierze płytę "Duality". Występował na wielu festiwalach muzyki elektronicznej i sztuki nowych mediów, a jego debiutancki album, "8", został nagrodzony przez magazyn "High Fidelity" jako best recording 2011 oraz nominowany do Fryderyka 2012 w kategorii "Album Roku - Muzyka Elektroniczna".

Oh Man, Oh Machine

Rok temu tematem przewodnim festiwalu była "Azja", dwa lata temu - "Wykluczeni" - tegoroczny idiom brzmi: "Człowiek-Maszyna" ("Oh Man, Oh Machine"). Kuratorem czuwającym nad programem całości jest Romeo Castellucci, jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego teatru na świecie.

Castellucci i jego zespół Societas Raffaello Sanzio pokażą spektakl "The Four Seasons Restaurant". - Jesteśmy na co dzień zmuszeni do patrzenia i widzenia. W przestrzeni miejskiej człowiek nie może uniknąć wszechobecnej reklamy. Sztuka może być przerwą od patrzenia pod przymusem - mówi kurator festiwalu. Spektakl "The Four Seasons Restaurant" wyrósł z fascynacji cyklem abstrakcyjnych prac Marka Rothki. Malarz stworzył je na zamówienie Seagram Building w Nowym Jorku. Wycofał się i oddał zaliczkę, gdy okazało się, że mają stanowić wystrój ekskluzywnej restauracji w budynku. Spektakl Włochów zobaczymy po raz pierwszy już dziś w Sali Wielkiej CK Zamek.

Co jeszcze dzisiaj?

Na "Norę" grupy TG Sstan zaprasza dziś o godz. 19 Aula Artis. To współczesne odczytanie dramatu "Dom lalek" Henryka Ibsena, ukazującego kobietę zdominowaną przez otaczających ją mężczyzn. - Czy od premiery sztuki w 1879 r., kiedy wywołała skandal swoją radykalną diagnozą społeczną, sytuacja kobiet znacząco się zmieniła? - pytają siebie i publiczność twórcy przedstawienia. Wstęp na bezpłatne wejściówki.

O godz. 20 w Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi grupa Societas Raffaello Sanzio.

Instalacja w Starej Rzeźni

Miłośnicy sztuk wizualnych z pewnością nie ominą projektu zatytułowanego "Transnature Is Here" w Starej Rzeźni. Wzięli w nim udział artyści, muzycy, inżynierowie i informatycy, dla których podstawowymi środkami wyrazu stały się narzędzia programistyczne i techniczne. W swojej pracy nawiązują do teorii Jakoba von Uexkülla, pioniera m.in. biosemiotyki, zoosemiotyki i bioakustyki. W latach 30. XX w. opisał on świat jako sieć połączonych ze sobą mikrosfer, które tworzy każdy organizm zamieszkujący planetę. Uważał, że między tymi sferami bańkami zachodzi stała dynamiczna komunikacja i że poszczególny organizm w ramach swojego naturalnego środowiska wytwarza indywidualną audiosferę, która wchodzi w określone relacje z innymi, przekształcając za każdym razem całe otoczenie.

Obejrzeć instalację można po raz pierwszy dziś od godz. 17 do 20.30. O godz. 17 i 18 po wystawie oprowadzi widzów kurator. Wstęp jest wolny.

Malta dla dzieci

A co na Malcie będą dziś mogły zobaczyć dzieci? M.in. spektakl "brzUCHO" Wrocławskiego Teatru Lalek - powrót do przestrzeni, z której wszyscy się wywodzimy, czyli brzucha mamy. Przedstawienie skierowane jest do dzieci już półrocznych, ale też trzyletnich. Kolejne spotkania - o godz. 12 i 17 w Pawilonie Nowej Gazowni. W programie pół godziny oglądania i 15 minut zabawy.

W tym samym miejscu o godz. 12.30 i 16 odbędzie koncert dla dzieci w wieku 4-6 lat, oparty na pobudzających wyobraźnię piosenkach do słów Juliana Tuwima, skomponowanych przez Jarka Kordaczuka z okazji Roku Tuwima. Koncert w wykonaniu Basi Raduszkiewicz będzie premierowym wykonaniem piosenek z płyty " Pstryk! Abecadło", wydanej na 19. Biennale Sztuki dla Dziecka. Oba wydarzenia zagoszczą na Malcie w ramach projektu Sztuka Szuka Malucha Centrum Sztuki Dziecka.

Joga, gotowanie, fajfy...

Na pl. Wolności na Malcie czekają nas dziś też m.in. zajęcia jogi (godz. 10), warsztaty "Miasto przyjazne dziecku" (godz. 10-18), spotkanie z blogerami gotującymi dla publiczności (godz. 12), Silent Malta (godz. 12) i fajfy (godz. 17), a od 23.59 - sety didżejskie w ramach Silent Disco.

Szczegółowy program: www.malta-festival.pl.

Na zdjęciu: "Chór kobiet"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji