Artykuły

Łódź. Złote Maski 2012/2013 rozdane

W Teatrze Wielkim w Łodzi rozdano w niedzielę, 23 czerwca, doroczne Złote Maski - nagrody łódzkich recenzentów dla ludzi teatru (już po raz 22.). Uroczystość towarzyszyła premierze opery "Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego.

Złotą Maską za najlepszy spektakl w sezonie 2012/2013 wyróżniono dwa przedstawienia:

"Karamazow", reż. Jacek Orłowski, w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi

"Antygonę", reż. Marcin Liber, w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Złota Maska za najlepszą reżyserię w sezonie 2012/2013 przypadła Agacie Dudzie-Gracz za spektakl "Złesny" [na zdjęciu], zrealizowany jako przedstawienie dyplomowe studentów wydziału aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej w Teatrze Studyjnym Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Dwóch aktorów otrzymało Złote Maski za najlepszą rolę męską w sezonie 2012/2013:

Złotą Maskę za najlepszą wokalno-dramatyczną rolę żeńską w sezonie 2012/2013 wręczono zaś Joannie Woś za role Anny Boleny w spektaklu "Anna Bolena" i Violetty Valéry w spektaklu "Traviata" w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Złota Maska za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2012/ 2013 powędrowała do Agnieszki Skrzypczak za rolę w spektaklu "Marzenie Nataszy" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. Przypomnijmy, że w minionym tygodniu łódzka aktorka tą samą kreacją zwyciężyła w kategorii Teatr w plebiscycie "Talenty Trójki", organizowanym przez Program Trzeci Polskiego Radia.

Złotą Maskę za najlepszą scenografię w sezonie 2012/2013 otrzymał Wojciech Puś za spektakl "Podróż zimowa" w Teatrze Powszechnym w Łodzi.

Złotą Maskę za najlepszą muzykę w sezonie 2012/2013 przyznano Zbigniewowi Krzywańskiemu, znanemu z zespołu Republika, za spektakl "Zorro" w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Złotą Maską za najlepszy spektakl w teatrach lalkowych w sezonie 2012/2013 wyróżniono przedstawienie "Balladyny i romanse", reż. Konrad Dworakowski, w Teatrze Pinokio w Łodzi.

A Złota Maska w kategorii Off Teatr w sezonie 2012/2013 została przyznana Marianowi Glinkowskiemu za nieoceniony wkład w rozwój teatru alternatywnego i zasługi w upowszechnianiu kultury teatralnej.

Były również trzy Nadzwyczajne Złote Maski za sezon 2012/2013.

Pierwszą otrzymał Teatr Muzyczny w Łodzi za spektakl "Łajza": "udany przykład poszukiwań i przełamywania standardowego myślenia o teatrze muzycznym".

Drugą wyróżniono Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi za "przywrócenie teatrowi łódzkich tematów w spektaklach "Hotel Savoy" i "Kokolobolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata"".

Trzecią zaś odebrał Waldemar Sutryk za "znaczące podniesienie poziomu artystycznego Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi i utworzenie Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi".

Pod werdyktem podpisali się: Renata Sas (Express Ilustrowany), Małgorzata Karbowiak, Piotr Grobliński (Reymont.pl), Igor Rakowski-Kłos (Gazeta Wyborcza) oraz Łukasz Kaczyński i Dariusz Pawłowski (Dziennik Łódzki). Fundatorem Masek jest spółka Polskapresse.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji