Artykuły

Gdańsk. Prawdziwych mężczyzn już nie ma?

"Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, orły, sokoły, herosy!?" - śpiewała przed laty Danuta Rinn. Słowa te do dziś pozostały aktualne o czym przekonać ma dyskurs muzyczny "(g)Dzie-ci faceci" Teatru Wybrzeże w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Spektakl nie będzie miał formy zdyscyplinowanego recitalu i wykonawcy stojącego przed mikrofonem - wszystkie utwory inscenizowane są pod kątem relacji między kobietami a mężczyznami.

Spektakl nie będzie miał formy zdyscyplinowanego recitalu i wykonawcy stojącego przed mikrofonem - wszystkie utwory inscenizowane są pod kątem relacji między kobietami a mężczyznami.

- Gdy utwór "Gdzie ci mężczyźni" śpiewała Danuta Rinn, to o mężczyznach nie mówiło się w taki sposób jak teraz, natomiast sam problem już istniał. Jako mężczyźni jesteśmy coraz bardziej zagubieni, wychodzimy ze struktur patriarchalnych, ale nasze obecne miejsce nie jest do końca określone. Bronimy się jednak przed nowymi rozwiązaniami, bo ta patriarchalność była dla nas wygodna - wyjaśnia Adam Orzechowski, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Wybrzeże.

Dlatego w Teatrze Wybrzeże pojawi się repertuarowy spektakl muzyczny, który o męskości i mężczyznach opowiadać będzie ze zdrowym dystansem i na wesoło.

- Od dawna chciałem, by w naszym teatrze pojawiło się przedstawienie muzyczne. Wybraliśmy kilkadziesiąt polskich piosenek dotyczących relacji damsko-męskich. Budują one narrację, która dotyka problemu słabnącej roli mężczyzny, tematów genderowych i queerowych - trochę się z tego śmiejemy, a trochę się temu przyglądamy - wyjaśnia reżyser.

Scenariusz spektaklu składa się z kilkudziesięciu popularnych i mniej znanych polskich piosenek, stworzonych przez znanych polskich tekściarzy i kompozytorów. Jak przyznają organizatorzy: "paskudnie niepoprawny, szowinistyczny scenariusz się nam ułożył (...). Że można było ułożyć inny? Pewnie tak, ale tym razem postaramy się śpiewająco przyjrzeć postępującemu tzw. kryzysowi męskości, ideologiom i ideolożkom feministycznym i wszelkim aspektom wojny płci - pół żartem - pół serio, ale najczęściej z campowym przymrużeniem oka."

- Ten spektakl to wyzwanie dla każdego. Aktorzy mają poszerzone spektrum zadań scenicznych - tańczą i śpiewają z muzykami grającymi na żywo - co dla nich nie jest codziennością. Mamy za sobą ciężką pracę, a efekty zobaczycie Państwo na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże - kończy Adam Orzechowski.

***

Premiera na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże w sobotę 22 czerwca. Pokaz przedpremierowy 21 czerwca. Spektakl grany będzie w wakacje 23 i 25 czerwca, od 3 do 7 lipca oraz 8 i 9 sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji