Artykuły

Nieciecza. Kinoteatr otwarty

Na przełomie maja i czerwca oddano do użytku budynek z salą kinową przystosowaną do projekcji filmów w technologii 6D, z nowoczesną sceną teatralną oraz z powierzchnią biurową.

Licząca niespełna ośmiuset mieszkańców Nieciecza może poszczycić się obiektem, jakiego nie znajdziemy w żadnym zakątku kraju. Centrum kulturalne, które powstało 20 kilometrów od Tarnowa, jest wyjątkowe nie tylko ze względu na swoje zaplecze techniczne, ale i historię, jaka wiąże się z tym miejscem.

Fenomen z tradycjami

Działalność kulturalna w Niecieczy ma blisko stuletnią tradycję. Wszystko zaczęło się od założenia w 1916 roku chóru, którego popularność zainicjowała powstanie amatorskiego teatru. Instytucje te przetrwały do dziś - obok liczącego blisko czterdzieści osób Amatorskiego Zespołu Teatralnego Niecieczanie i chóru, w Niecieczy działa zespół muzyczny. Tradycje kulturalne w tej niewielkiej miejscowości przekazywane są z pokolenia na pokolenie - w zespołach udzielają się często całe rodziny. W repertuarze od lat dominuje tematyka patriotyczna oraz wodewilowa. Wśród szeregu osób zasłużonych na rzecz niecieczańskiej kultury szczególne miejsce zajmuje małżeństwo Marii i Kazimierza Witkowskich. On - nieżyjący już reżyser teatralny i wieloletni kierownik teatru, Ona - obecna dyrektor Teatru, reżyserka i inicjatorka wielu imprez kulturalnych w regionie. To właśnie małżeństwo Witkowskich zostało patronem sali widowiskowej kinoteatru w Niecieczy.

Kino w szóstym wymiarze

Niewątpliwie, największą atrakcją nowego obiektu w Niecieczy są efekty towarzyszące projekcjom filmowym. 16 spośród 165 miejsc na sali widowiskowej przystosowanych jest do oglądania filmów w technologii 6D. Oznacza to, że widzowie doświadczą poruszania się foteli, opryskiwania twarzy wodą i podmuchów wiatru. Ponadto, w wybranych momentach filmu spodziewać mogą się tzw. efektu myszki, czyli dotyku na nogach, a także poczują zapachy korespondujące z filmem. Oczywiście wyświetlany na ekranie obraz będzie trójwymiarowy. Jak zapewnia Michał Rożnowiecki, projektant kina, to jedyna taka sala w Polsce, która ma możliwość wyświetlania długometrażowych filmów w technologii 6D. Pozostałe miejsca na sali przystosowane są do projekcji filmów w technologii 3D plus - widzowie, oprócz trójwymiarowego obrazu, odczują wibracje foteli, podmuchy wiatru, dym czy zobaczą błyskawice. Na sali mogą ponadto unosić się bańki mydlane, które potęgują odbiór widzianego na ekranie np. podwodnego świata.

Na scenie w Niecieczy

Zaplecze techniczne, z którego korzystać mogą aktorzy występujący na deskach teatru w Niecieczy, należy do jednych

z najnowocześniejszych. Na uwagę zasługuje rozbudowany system inspicjenta - z umieszczonych w garderobach ekranów obserwować można, co aktualnie dzieje się na scenie; wykonawcom udostępniony jest także nasłuch. Inspicjent ma ponadto możliwość wywoływania aktorów z garderób poprzez interkom. Dzięki dookólnemu systemowi nagłośnieniowemu dźwięk może dochodzić z dowolnego miejsca na sali. Na samej scenie zamontowane zostały automatyczne mosty do których przymocować można elementy scenografii lub oświetlenie.

Technika na poziomie, kultura w biznesie

Budynek, w którym mieści się kinoteatr, jest bardzo zaawansowany technologicznie - posiada m.in. inteligentne systemy przeciwpożarowe oraz klimatyzację precyzyjną w serwerowni. Sam obiekt jest energooszczędny i proekologiczny. Przy jego budowie zastosowano liczne innowacyjne rozwiązania służące środowisku, takie jak dodatkowe zasilanie z paneli fotowoltaicznych oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Producentem większości materiałów budowlanych wykorzystanych do budowy kinoteatru jest firma Bruk-Bet.

Na parterze obiektu znajdują się: sala widowiskowa, pomieszczenia dla wykonawców - cztery garderoby i sala ćwiczeń - hol, szatnia i recepcja. Zadbano także o dostępność sali bankietowej, w której gościć może około 150 osób. Wyższe kondygnacje obiektu zajmują biura pracowników i członków Zarządu Bruk-Betu. W budynku przewidziano także pomieszczenia, w których przechowywane będą archiwalia związane z lokalną działalnością kulturalną.

Sponsorem kinoteatru w Niecieczy jest firma Bruk-Bet - jeden z największych producentów materiałów betonowych w Polsce. Firma od wielu lat wspiera działalność kulturalną i sportową

w regionie - jest m.in. strategicznym sponsorem pierwszoligowej drużyny Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Otwarcie nowego obiektu w Niecieczy uświetnili m.in. muzycy - Agnieszka Kozłowska, Bogusław Morka i Jan Zakrzewski oraz piłkarze Termaliki Bruk-Bet Nieciecza z trenerem. Imprezę otwarcia poprowadziła Jolanta Fajkowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji