Artykuły

Sztokholm. Jesienią premiera sztuki Słobodzianka

27 września sztokholmski Teater Galeasen wystawi "Naszą klasę" Tadeusza Słobodzianka. Spektakl powstaje we współpracy z Królewskim Teatrem Dramatycznym Dramaten, który 13 i 14 czerwca pokaże "Sonatę widm" na festiwalu Spotkanie Teatrów w Warszawie.

W obsadzie "Naszej klasy" jest czworo aktorów z Dramaten: Lena Nilsson, Hannes Meidal, Carl Magnus Dellow oraz Pierre Wilkner.

"Naszą klasę" wystawi Natalie Ringler (na zdjęciu), reżyserka polskiego pochodzenia znana m.in. z wcześniejszych realizacji obydwu sztuk Doroty Masłowskiej, Między nami dobrze jest (szw. Meltallflickan) wystawionej w 2010 roku w Teater Galeasen oraz Dwóch biednych Rumunów mówiących po polsku (szw. Tv fattiga rumenär som talar polska) wystawionej w tym samym roku na deskach Folkteatern w Göteborgu. Instytut Polski w Sztokholmie jest partnerem przedsięwzięcia.

Słobodzianek chce ukazać mechanizmy, a nie wytykać sprawców. Spektakl szczegółowo opisuje jak presja sytuacji politycznej zamienia dzieci w grupę dorosłych bez poczucia indywidualnej odpowiedzialności. Jednostka nie jest w stanie sama przeciwstawić się sile grupy. (...) Język Słobodzianka jest sugestywny, umiejętnie zmienia perspektywę między wewnętrznymi monologami, a żargonem grupy - pisze o sztuce Lars Ring, recenzent teatralny jednego z największych szwedzkich dzienników Svenska Dagbladet.

Przygotowano na podstawie tekstu Instytutu Polskiego w Sztokholmie

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji