Artykuły

"Święto wiosny" w setną rocznicę premiery

Z okazji setnego jubileuszu powstania baletu "Święto wiosny" TVP2 zaprasza na zarejestrowany w technologii 2D i 3D, spektakl Kieleckiego Teatru Tańca "Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów". Emisja już w najbliższą sobotę, 8 czerwca, pięć minut po północy.

W tym roku mija setna rocznica premiery baletu "Święto wiosny", należącego do najważniejszych dzieł sztuki tanecznej i muzycznej. Niezwykłe widowisko stworzone przez kompozytora Igora Strawińskiego oraz tancerza i choreografa Wacława Niżyńskiego po raz pierwszy pokazane zostało 29 maja 1913 r. w Paryżu.

Balet wywołał niespotykany wcześniej skandal, dzieląc publiczność na zwolenników i przeciwników tego kontrowersyjnego przedsięwzięcia. Do dziś powstają kolejne autorskie wersje "Święta wiosny", przygotowywane przez najwybitniejszych, światowych choreografów. Wśród twórców, których zainspirował balet Strawińskiego i Niżyńskiego, nie brakuje m.in. takich nazwisk jak Pina Bauch czy Maurice Bejart.

Wydarzeniem scenicznym okazała się również adaptacja wybitnego francuskiego choreografa, Angelina Preljocaj'a, zrealizowana z udziałem tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca. Spektakl "Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów", nowatorski w warstwie scenograficznej i kostiumowej, silnie uwydatnia pierwotną zmysłowość oraz wiosenną energię witalnej seksualności.

Widowisko Preljocaja zarejestrowane zostało w technologii 3D oraz tradycyjnej - 2D. przez reżysera telewizyjnego, Konrada Smugę. Film został wyprodukowany przez Kielecki Teatr Tańca we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, jako działanie promujące region poprzez sztukę wysoką.

"Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów", emisja na antenie TVP2 8 czerwca (sobota), o godz. 00.05.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji