Kielce. "Święto wiosny" KTT w TVP
8 czerwca o godz. 00:05 w programie 2 TVP odbędzie się premiera telewizyjna spektaklu Kieleckiego Teatru Tańca "Święto wiosny" Świętokrzyska magia praczasów" w choreografii Angelina Preljocaja, zarejestrowanego w technologii 2D i 3D przez reżysera Konrada Smugę.
Dziś mija 100 lat od paryskiej prapremiery jednego z największych dzieł sztuki tanecznej i muzycznej - "Święta wiosny". Zrealizowany przez Igora Strawińskiego i Wacława Niżyńskiego, we współpracy z Baletami Rosyjskimi Siergieja Diagilewa spektakl, wywołał niespotykany dotąd skandal dzieląc publiczność na zwolenników i przeciwników tego kontrowersyjnego baletu.
Do dziś powstają autorskie wersje tego przedstawienia tworzone przez najbardziej cenionych, światowych choreografów takich jak: Pina Bauch, Maurice Bejart. Niezwykłym dziełem jest również wersja wybitnego i uznanego Angelina Preljocaj'a, zrealizowana dla cenionego, polskiego zespołu Kieleckiego Teatru Tańca, który występował również m.in. w filmie muzyczno-baletowym "Siedem bram Jerozolimy" nominowanym do nagrody IEMMY AWARD 2009, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego i animacjami Tomasza Bagińskiego.
Zrealizowany z okazji rocznicy przez Kielecki Teatr Tańca spektakl, "Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów" Preljocaja został zarejestrowany w technologii 2D i 3D przez reżysera Konrada Smugę. Film wyprodukowany jest przez Kielecki Teatr Tańca we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego przy wsparciu finansowym Prezydenta Kielc, jako działanie promujące region poprzez sztukę wysoką.
Przedpremierowy pokaz filmu w technologii 3D odbył się 22 maja w warszawskim kinie Atlantic. Zachęcam do lektury relacji z tego wydarzenia http://www.naczubkachpalcow.pl/2013/05/24/tanczmy-w-3d/)
Premiera telewizyjna odbędzie się w programie 2 TVP, 8 czerwca 2013 r. o godzinie 00:05 (sobota).
W najbliższym czasie spektakl na żywo będzie można zobaczyć 2 czerwca w Teatrze Wielkim w Poznaniu w ramach Poznańskiej Wiosny Baletowej.
Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów mimo uwspółcześnienia w warstwie scenograficznej i kostiumowej, niezwykle silnie uwydatnia pierwotną zmysłowość i wiosenną energię witalnej seksualności. Siła natury poprzez soczyste ruchy prowadzi do tworzenia się par, a gwałtowność potęguje nieuchronnie naznaczenie ofiary rytualnego obrzędu. Łysa Góra w Świętokrzyskiem znana jako miejsce magiczne do dziś nastraja do refleksji nad siłą witalności i głębią motywacji do zachowań kultowych.
Fragmenty spektaklu: http://www.youtube.com/watch?v=n3hbU-UiPoY