Artykuły

Bydgoszcz. "Diva", czyli siedemnaście oper naraz

W piątek (31.05) rozpoczyna się pierwsza edycja autorskiego mini festiwalu przygotowanego przez muzyków Spring music. Gościem specjalnym imprezy będzie poeta Adam Ziemianin.

Sami siebie nazywają muzyczną kompanią. Dyrektorem artystycznym Spring music jest skrzypaczka Dorota Gajek. - Łączymy artystów sceny bydgoskiej i twórców filmu, realizując muzyczne projekty pełne multimedialnych rozwiązań - opowiada. Jej "kompania" działa na kilku polach. Słuchaczom w kraju znany jest już zespół Spring quintet, który tworzy pięć utalentowanych kobiet. Poza Gajek w kwintecie grają jeszcze skrzypaczka Elżbieta Biskupska, altowiolistka Agnieszka Czupryńska - Kurzawa, wiolonczelistka Małgorzata Węglerska - Posadzy i kontrabasistka Joanna Krempeć - Kaczor. Wszystkie panie na co dzień pracują w zespołach Filharmonii Pomorskiej i Opery Nova.

Podczas Spring Music Festival będzie można bliżej przyjrzeć się ich działalności. Zagrają kameralne kompozycje Elgara, Regera, Dworzaka i Czajkowskiego, ale będzie też coś dla fanów lżejszych brzmień. - "bLondon line" to mariaż klasyki z popem. Coś specjalnego dla słuchaczy, którzy dorastali przy dźwiękach "Somebody to love", "Hey You", "Yesterday", a także "Child in time" Deep Purple czy "Riders on the storm" Doorsów - opowiada.

Ale Spring Music to nie tylko muzyka kobiecego kwintetu. W premierowe projekty, które zobaczymy w MCK w piątek i sobotę, zaangażowani są m.in. włoska tancerka Clelia Averna (debiutująca tu w roli choreografki), tancerz Krzysztof Górski i scenograf Mariusz Napierała - związani z Operą Nova, pianista Takayuki Hirata oraz Maciej Puto - jako aktor. Videografią zajął się Łukasz Sowiński.

"Heritage" to ich projekt, który w nadchodzący weekend zobaczymy premierowo. To rodzaj koncertu, który połączy osiągnięcia muzyki polskiej i europejskiej, malarstwo polskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz poezję Julii Hartwig, Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej. - Pokażemy, że dzięki nowej technologii możemy jednocześnie znaleźć się na koncercie, pokazie tańca, prezentacji poezji i w galerii sztuki - mówi Gajek.

Z kolei "Diva", którą podczas festiwalu także będzie można zobaczyć po raz pierwszy, połączy muzykę z siedemnastu różnych oper, m.in. "Turandota", "Rigoletta", "Fausta", "Wilhelma Tella", "Toski" czy "Carmen". - Chcemy pokazać znane arie i duety w nowoczesnej scenografii widowisk multimedialnych - mówią organizatorzy.

Gościem specjalnym festiwalu w niedzielę będzie Adam Ziemianin. Największa popularność poecie przyniosły jego wiersze śpiewane przez Elżbietę Adamiak, Jacka Wójcickiego, czy zespoły Wolna Grupa Bukowina i Stare Dobre Małżeństwo. Jego utwory tłumaczono na wiele języków, drukowano w zagranicznych periodykach.

Festiwal rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Bilety kosztują od 10 do 20 zł i można je kupić w kasie MCK (ul. Marcinkowskiego 12-14)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji