Artykuły

Kraków. Mury opery pną się do góry

Gmach trzeba przykryć dachem przed zimą, tymczasem wciąż brak stosownego pozwolenia.

Pierwsze decyzje dotyczące budowy nowoczesnego gmachu Opery Krakowskiej przy ul. Lubicz zapadły w 2002 r. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęto rozbiórkę budynków na tyłach działki. Rok temu rozpoczęto realizację inwestycji, dziś widać już zarysy nowego gmachu, który będzie gotowy w grudniu 2006 r.

Budynek opery powstaje nie bez problemów. Pierwsze pozwolenie na budowę zostało uchylone przez wojewodę, na wydanie drugiego trzeba było poczekać kilka miesięcy. Ostatnio zdecydowano, że zostanie zmieniona konstrukcja dachu, co wymaga uzyskania dodatkowego pozwolenia na budowę. Postępowanie w sprawie pierwszego wniosku zostało umorzone, bo w wymaganym terminie nie została dostarczona opinia konserwatora zabytków, choć ten uznał, że wypowiadanie się w sprawie konstrukcji dachu w nowych budynkach nie leży w jego kompetencji. Po tym przykrym doświadczeniu opera złożyła drugi wniosek i czeka na wydanie decyzji. Jej szybkie uzyskanie jest o tyle istotne, że przed zimą wypadałoby przykryć budynek dachem.

Inwestycję zaczęto od budowy obiektów od strony ul. Topolowej, czyli zaplecza administracyjno-technicznego, by umożliwić działalność opery w starym gmachu. Później roboty przysunęły się bliżej dotychczasowego budynku ze sceną i widownią, który na koniec poprzedniego sezonu artystycznego wyłączono z użytkowania i zaczęto jego przebudowę.

Budynek stojący najbliżej ul. Lubicz, w którym do niedawna była scena i widownia, będzie pełnił funkcję foyer, pojawią się w nim duże przeszklenia odporne na hałas, które mają zmienić charakter nie tylko samego budynku, ale i przebiegającej obok ulicy Lubicz. W gmachu tym znajdzie się też miejsce na restaurację, sklep muzyczny i salę wystaw, a więc także na usługi komercyjne, które mają dać dodatkowy dochód. Wejście główne pozostanie w tym samym miejscu, lecz będzie prowadzić już do nowego gmachu.

Nowa sala główna teatru będzie mieć 443 m kw. powierzchni, a znajdzie się w niej 761 miejsc siedzących (504 na widowni, pozostałe na balkonach). Scena zajmie około 300 m kw. powierzchni, miejsce dla orkiestry - 121 m kw. W nowym budynku będą też garderoby, pokoje zaplecza technicznego i administracji.

Inwestycja będzie kosztować około 55 mln zł. Większość kosztów budowy pokryje unijna dotacja przyznawana w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji