Olsztyn. Nagroda "Wawrzynu" dla Zbigniewa Waszkielewicza
Aktor i reżyser teatralny Zbigniew Waszkielewicz otrzymał regionalną literacką nagrodę "Wawrzynu" za debiutancką książkę "Wujek Ziuniek: na długie zimowe wieczory". Werdykt kapituły nie był jednogłośny; wotum separatum zgłosiła dr Bernadetta Darska.
Nagrodę "Wawrzynu" wręczono w Olsztynie po raz dziewiąty. Waszkielewicz otrzymał za "Wujka Ziuńka ..." nagrodę zarówno od czytelników, jak i kapituły.
Odbierając obie nagrody autor uhonorowanej książki podkreślał, że "jest dość późnym debiutantem" (autor ma ponad 60 lat - PAP) i przyznawał, że jest wyróżnieniem zaskoczony.
W "Wujku Ziuńku..." Waszkielewicz opisał wieś Sędki pod Ełkiem, w której dorastał wśród ludzi, którzy osiedlili się tam po opuszczeniu Wileńszczyzny (tytułowy bohater to cieśla spod Grodna), lub przyjechali tu z centralnej Polski i zamieszkali między autochtonami-Mazurami. Książka to zbiór opowieści Ziuńka okraszony przysłowiami.
W laudacji na cześć Waszkielewicza inny członek kapituły Władysław Ogrodziński przyznał, że "być może ta książka powinna powstać 30-40 lat wcześniej" i dodał, że choć "można się spierać, ile w tej książce jest literatury", to jest "opowieść jak dobre wino: dojrzała, pełna koloru i zapachu".
Literacką nagrodę "Wawrzynu" przyznano w Olsztynie po raz dziewiąty. Jej pomysłodawcą jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Laureatami poprzednich edycji byli m.in. Erwin Kruk i
Włodzimierz Kowalewski, Mariusz Sieniewicz; w ubiegłym roku wyróżniono nią "Teorię ruchów Vorbla" Tomasza Białkowskiego. W tym roku oprócz Waszkielewicza o "Wawrzyn" walczyli Kazimierz Brakoniecki
za tomik "Chiazma", Włodzimierz Kowalewski za powieść "Ludzie moralni", Kazimierz Orłoś i jego "Dom pod Lutnią" oraz Mariusz Sieniewicz i jego ostatnia powieść "Spowiedź Śpiącej Królewny".
**
Zbigniew Waszkielewicz jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po 12 latach pracy aktorskiej i sporadycznie reżyserskiej w teatrach dramatycznych (Teatr Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu, Teatr im. Jaracza w Olsztynie, Teatr im. Solskiego w Tarnowie, Teatr Śląski im. Wyspiańskiego w Katowicach) rozpoczął w roku 1986 własną autorską działalność pod nazwą Teatr IOTA, którego siedzibę przeniósł z Katowic do wsi Radzie na Mazurach, gdzie też na stałe zamieszkał.