Artykuły

Nowy Jork. Nowy program Jacka Łumińskiego i Battery Dance Company

Battery Dance Company i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają na nową produkcję choreografa Jacka Łumińskiego, która rozpocznie 37. sezon Battery Dance Company w 3LD Art & Technology Center na dolnym Manhattanie (21-23 maja 2013).

Prezentacja programu, zatytułowanego Past, Present & Future, obejmuje pięć przedstawień, na które złożą się nowa choreografia stworzona przez Łumińskiego oraz na nowo opracowana wersja powstałego w 2005 r. przedstawienia Shell Games, w choreografii dyrektora artystycznego BDC Jonathana Hollandera.

Łumiński i Hollander rozpoczęli współpracę w 1996 r. przedstawiając wspólne projekty w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. W 2004 Śląski Teatr Tańca zaprezentował pierwszy spektakl w choreografii Hollandera; po dziewięciu latach owocnej współpracy z BDC, Łumiński powraca do Nowego Jorku z nową produkcją, powstałą dzięki wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, Trust for Mutual Understanding i Instytutu Adama Mickiewicza. Jego projekt jest pierwszą choreografią stworzoną dla Battery Dance Company przez twórcę nie związanego na stałe z tą grupą.

Shell Games w choreografii i reżyserii Jonathana Hollandera miał premierę w 2005 r. Muzykę do spektaklu stworzył fiński kompozytor Frank Carlberg; za oprawę sceniczną odpowiada Sole Salvo, a za oświetlenie i scenografię - Barry Steele. W oryginalnej wersji spektaklu wystąpił ówczesny tancerz Śląskiego Teatru Tańca Tomek Wygoda; jego dramatyczna ekspresja posłużyła Jonathanowi Hollanderowi za inspirację do prezentowanej w tym roku wersji. Artyści Battery Dance Company: Sean Scantlebury, Robin Cantrell, Carmen Nicole, Mira Cook i Clement Mensah wezmą udział w obu spektaklach. Charakterystyczna dla dzieł Jonathana Hollandera symbolika, nawiązująca m.in. do śmierci papieża Jana Pawła II czy amerykańskich debat prezydenckich, przyczyniła się do sukcesu Shell Games wśród publiczności na całym świecie.

Projekt prezentowany jest przez Battery Dance Company, Trust for Mutual Understanding, Instytut Adam Mickiewicza i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji