Artykuły

Berno-Bydgoszcz. Polsko-szwajcarska koprodukcja teatralna

Prapremierę spektaklu pt. "Against" przygotował Teatr Polski z Bydgoszczy wspólnie ze szwajcarską sceną niezależną z Berna. Przedstawienie zostanie pokazane wkrótce w Bernie, a polscy widzowie zobaczą je jesienią w Bydgoszczy.

Spektakl jest wspólnym przedsięwzięciem bydgoskiej sceny oraz Schlachthaus Theater w Bernie. Jak poinformowali we wtorek twórcy spektaklu, punktem wyjścia do poszukiwań związanych z przedstawieniem, był Indect - inteligentny system wspierający obserwowanie i inwigilację obywateli, nad którym pracuje międzynarodowa sieć organizacji, uczelni i instytucji naukowych.

- Argumentem na rzecz tego projektu jest bezpieczeństwo, walka z terroryzmem i profilaktyczne wykrywanie działań przestępczych. Indect oficjalnie nie zakłada gromadzenia danych osobowych, numerów rejestracyjnych samochodów ani elektronicznych numerów dokumentów tożsamości. Jednocześnie jednak trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie tego systemu bez dostępu do baz danych, który umożliwiałby jego skuteczność i dlatego też istnieje podejrzenie, że funkcjonował będzie jak znany z powieści "Rok 1984" George'a Orwella system stałej inwigilacji wszystkich obywateli - podkreślił Paweł Łysak, dyrektor bydgoskiej sceny.

Jak zaznaczył, twórcy spektaklu poprzez szereg scen z codziennego życia chcą pokazać, że sytuacja wydaje się nawet dużo groźniejsza niż ta opisana przez Orwella.

- Opisanego w jego powieści Wielkiego Brata, którego obecność jest dla wszystkich jawna i oczywista, zastępuje bowiem Mały Brat, czyli monitoring związany z obecnością kamer, dronów, podsłuchów, detektorów ruchu, a przede wszystkim - obserwowanie aktywności internetowej wszystkich użytkowników. Każdy telefon komórkowy staje się potencjalnym urządzeniem namierzającym, Indect zbiera wszystkie technologie nadzoru, a w ten sposób system zdolny jest zbierać wszelkie dane o działalności obywateli i alarmować w przypadku wszelkich przejawów rzeczywistego lub domniemanego zagrożenia - dodał Łysak.

Elementem spektaklu będą mini-wykłady Volkera Birka - specjalisty z Klubu Chaosu Komputerowego (Chaos Computer Club), zajmującego się bezpieczeństwem w sieci.

Berneński Schlachthaus Theater opiera repertuar przede wszystkim na produkcjach oraz koprodukcjach szwajcarskich lub zagranicznych teatrów niezależnych. Scena współpracuje z Teatrem Polskim od 2011 roku, kiedy to bydgoszczanie wystawili w Szwajcarii spektakl "V (F) ICD-10 Transformacje" w reżyserii Pawła Łysaka.

Przedstawienie "Against" reżyseruje Nils Torpus, znany zarówno z realizacji klasycznych przedstawień, jakim było "Savannah Bay" z Anne-Marie Blanc, spektakl, który był jej ostatnim wielkim występem w Schauspielhaus Zurich, jak również niekonwencjonalnych przedsięwzięć para-teatralnych. Twórca m.in. niedawno reżyserował "Czekając na Godota" z osadzonymi zakładu karnego w Lenzburgu.

Torpus ukończył Hochschule fuer Musik und Theater w Bernie, występował w Stadttheater Bern, kierował Theater Marie. Od roku 2012 jest wykładowcą w Hochschule der Kunste w Bernie.

Za dramaturgię spektaklu odpowiada natomiast Paweł Sztarbowski, od dwóch lat wicedyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Jako dramaturg współpracował w przeszłości m.in. z Michałem Zadarą przy projekcie "Kupiec Mikołaja Reja" w Starym Teatrze w Krakowie oraz z Pawłem Łysakiem przy "V (F) ICD-10. Transformacje" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i "Opowiem wam bajkę" w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ze strony polskiej pracują nad spektaklem także Agata Skwarczyńska (scenografia, światła, kostiumy), Iwona Nowacka (przekład, napisy, asystent reżysera) oraz aktorzy - Michał Jarmicki i Aleksandra Pisula.

Prapremiera "Against" odbędzie się w niedzielę na scenie "Schlachthaus Theater" w Bernie, gdzie przedstawienia będą powtarzane do 1 czerwca. Polska widownia zobaczy spektakl po raz pierwszy 21 września na bydgoskiej scenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji