Artykuły

Modrzejewska w Żegocinie

We współpracy z kaliskimi artystami w niewielkim Żegocinie udaje się zrealizować spektakularne przedsięwzięcia. W sobotnią [11.05] noc rozegrano tutaj kolejne widowisko plenerowe poświęcone Helenie Modrzejewskiej i rodzinie Chłapowskich. Honorowym gościem wieczoru był Krzysztof Chłapowski z Warszawy, przedstawiciel rodu

Żegocin w powiecie pleszewskim należał do Józefa Chłapowskiego i Teofili (Teoni) Woronieckiej. Tutaj kilkakrotnie przyjeżdżał brat Józefa, Karol, ze swą słynną małżonką- Heleną Modrzejewską. Plenerowe widowiska, nawiązujące do tych wątków historii miejscowości, cyklicznie realizuje Ośrodek Kultury w Żegocinie. Lokalnej społeczności pomagają kaliszanie - Andrzej Zmyślony, autor scenariuszy i reżyser przedstawień, oraz aktorzy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.

Tytuł ostatniego spektaklu - "Dążyć do dobra" -został wzięty z łacińskiej dewizy Chłapowskich herbu Dryja. Akcja rozgrywa się przed pałacem rodziny w Żegocinie, w maju 1903, ale reżyser przenosi widza również w lata wcześniejsze. Scenariusz został oparty na wspomnieniach i listach Modrzejewskiej oraz archiwaliach.

W scenerii ziemiańskiego parku zaprezentowały się zespoły z ośrodka kultury, kierowanego sprawną ręką Zofii Zawady: Chór "Cantare", Zespół Folklorystyczny "Żegocinianie" i Kapela Ludowa. W głównych rolach wystąpili kaliscy aktorzy: Bożena Remelska, Maciej Grzybowski, Lech Wierzbowski oraz utalentowani amatorzy z Żegocina ze zjawiskową Heleną Modrzejewską- Katarzyną Zawadą, córką kierowniczki ośrodka kultury.

Czy się udało? Finałową pieśń "Chwalcie łąki umajone" podchwyciła liczna publiczność, której nie wystraszył nawet deszcz. Na chwilę powrócił czas Modrzejewskiej.

Widowisko powstało przy wsparciu i pod patronatem wójta gminy Czermin oraz we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu, Starostwem Powiatowym w Pleszewie i Ochotniczą Strażą Pożarną, szkołą podstawową, Parafią pw. Wniebowzięcia NMP oraz Kółkiem Włościanek.

Na pierwszy plenerowy spektakl zaproszono dwa lata temu. W tym czasie w ośrodku kultury powstał stylowy "Salonik Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich", sukcesywnie wzbogacany o nowe eksponaty, pamiątki i archiwalia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji