Artykuły

Katowice. "Serce" wg Marcina Jarnuszkiewicza w Ateneum

Miesiąc przed końcem sezonu Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" zaprasza 25 maja na prapremierę "Serca" Edmunda de Amicisa.

Sceniczna adaptacja XIX-wiecznej powieści włoskiego pisarza, a właściwie składających się na tę powieść opowiadań, to próba przekazania wyraźnie dydaktycznego przesłania książki w sposób, który pozwoli je zaakceptować współczesnemu młodemu odbiorcy. Bo prawdy zawarte w utworze - miłość, przyjaźń, szacunek, odwaga (również, a może przede wszystkim ta cywilna), poczucie honoru, sprawiedliwości i odpowiedzialności, wrażliwość na drugiego człowieka, patriotyzm - nic nie straciły na wartości; są ponadczasowe i warte przypominania.

Wyjątkowo istotna jest jednak tutaj forma, bo to ona sprawia, że owe prawdy, pozornie oczywiste i banalne, zyskują wymiar uniwersalny.

Fakt, że temat zaproponowany został przez Marcina Jarnuszkiewicza, który tworzy fascynujące spektakle autorskie o rozpoznawalnej poetyce, gwarantuje przedstawienie mocno poruszające wrażliwość widzów, pełne scenicznej magii, poezji, niedopowiedzeń.

Forma dziennika, prowadzonego przez cały rok szkolny przez głównego bohatera, trzecioklasistę Henryka, wzbogacona przez pouczające opowiadania miesięczne to na kartach książki mnóstwo przygód, epizodów, emocji. Adaptacja Jarnuszkiewicza to oszczędny i oczywiście bardzo subiektywny wybór z bogatego w zdarzenia utworu Amicisa, być może więc niejednemu z widzów zabraknie akurat tej historii, którą darzy szczególnym sentymentem. Wierzymy jednak, że tak pomyślana inscenizacja, rozgrywająca się w dwu przenikających się wzajemnie planach, aktorskim i lalkowym, oparta mocno na plastyce obrazu i sugestywnej muzyce uszlachetni powieściowe Serce, wydobywając z tej literatury wszystko, co w niej najważniejsze - uczucia.

Adaptacja fragmentów powieści, reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne są dziełem Marcina Jarnuszkiewicza, projekty lalek - Katarzyny Proniewskiej-Mazurek. W roli Henryka wystąpi Jacek Popławski, a towarzyszą mu: Katarzyna Kuderewska, Marta Popławska, Katarzyna Prudło, Ewa Reymann, Przemysław Bollin (III rok Akademii Teatralnej, Białystok), Marek Dindorf, Grzegorz Eckert i Piotr Gabriel.

Spektakl został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prapremiera 25 maja o godz. 17.00 i kolejne przedstawienie w dniu 26 maja o godz. 16.00 prezentowane będą w ramach VI Metropolitalnego Święta Rodziny, przebiegającego w tym roku pod hasłem Rodzina wiarygodna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji