Artykuły

Tarnów. Szczepkowska o ADHD

Spektakl "ADHD i inne cudowne zjawiska", autorstwa Joanny Szczepkowskiej, to propozycja impresaryjnej sceny Centrum Sztuki Mościce. Przedstawienie łączy w sobie m.in. naukowy wykład, happening i terapię. Joannę Szczepkowską zobaczymy w Tarnowie w piątek 17 maja.

Joanna Szczepkowska, aktorka filmowa i teatralna, dla sporej grupy Polaków zmagających się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej jest przede wszystkim jedną z nich. Szczepkowska, sama dotknięta ADHD, stworzyła stronę internetową Anonimowych Adehadowców i zajmuje się popularyzacją wiedzy o ADHD, czyli o zespole zaburzeń uwagi, a szczególnie o deficycie uwagi u dorosłych.

Aktorka postanowiła zmierzyć się z tym tematem także na deskach teatru. Napisała i wyreżyserowała przedstawienie pt. "ADHD i inne cudowne zjawiska", łącząc w nim formy wykładu naukowego, happeningu, improwizacji, terapii i spowiedzi. Spektakl o ADHD to wykład nieprzewidywalny.

- To zjawisko jednocześnie zabawne, dramatyczne, inspirujące i destrukcyjne, a przede wszystkim malownicze, dlatego scena jest dobrym miejscem na próbą zrozumienia tego zespołu. Chciałam uświadomić ludziom, że istnieje zjawisko, które daje klucz do zrozumienia wielu mechanizmów naszych zachowań. To tym istotniejsze, że lekarze nadal są na ogół sceptyczni wobec ADHD osób dorosłych. Dlatego bardzo zależało mi na wiarygodności tego tekstu - mówi o spektaklu Joanna Szczepkowska.

Aktorce na scenie towarzyszy córka, Hanna Konarowska. W przedstawieniu wykorzystano m.in. fragmenty listów osób z deficytem uwagi, pisanych do Joanny Szczepkowskiej w ciągu ostatnich lat. Aktorki pokazują różne oblicza zespołu nadpobudliwości psychoruchowej: podkreślają jego zalety i wady. Spektakl pełen jest zwariowanych sytuacji i nieoczekiwanych splotów zdarzeń; szalonych pomysłów na spędzenie życia gdzieś z dala od cywilizacji; pomysłów literackich i teatralnych. Jednak żaden z nich nie doczeka się realizacji - mózg osoby cierpiącej na ADHD pospiesznie przeskakuje z tematu na temat.

Przedstawienie "ADHD i inne cudowne zjawiska", z udziałem Joanny Szczepkowskiej i Hanny Konarowskiej, będzie można zobaczyć w Centrum Sztuki Mościce w piątek 17 maja o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji