Artykuły

Poznań. Premiera V odcinka projektu jubileuszowego PTT

15 i 16 maja Polski Teatr Tańca przypomni widzom jedne z najlepszych przedstawień w 40-letniej historii zespołu. Będzie można je obejrzeć w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

15 maja o godz. 20.00 w Sali pod Zegarem odbędzie się projekcja spektaklu "Święto wiosny" w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca. Przedstawienie w choreografii Ewy Wycichowskiej zostanie pokazane z okazji stulecia baletu "Święto wiosny" Igora Strawińskiego. Po transmisji odbędzie się spotkanie z odtwórczynią niezapomnianej kreacji w wyświetlanym przedstawieniu - Anną Gruszką. Spektakl, który będzie można obejrzeć w Sali pod Zegarem miał swoją premierę w roku 1993. Premierowe przedstawienie PTT powstało we współpracy z orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Gracy i miał transmisję na żywo w II programie Telewizji Polskiej.

16 maja, również o godz. 20.00 w Sali Wielkiej odbędzie się premiera V odcinka projektu jubileuszowego PTT. W programie wydarzenia znajdzie się m.in. wznowienie jubileuszowe niezapomnianego spektaklu Ewy Wycichowskiej "Album z tego świata" (na zdjęciu), inspirowanego wierszem Stanisława Barańczaka "Widokówka z tego świata". Publiczność będzie mogła również obejrzeć reinterpretacje przedstawień "Faust Goes Rock" i "Skrzypek opętany" (chor. Ewa Wycichowska).

"Album z tego świata" to wznowienie spektaklu, który Ewa Wycichowska zrealizowała w 1992, we współpracy ze znakomitymi poznańskimi artystami: Krzesimirem Dębskim (muzyka) i Jolą Załecką (kostiumy). Motywem organizującym koncepcję inscenizacyjną "Albumu" jest tekst wiersza Stanisława Barańczaka "Widokówka z tego świata", który staje się nie tylko literacką wykładnią dziejącego się na scenie choreograficznego dramatu. Co niemniej istotne rytm obecnego na scenie słowa jest jednocześnie melodią kroku, gestu, zastygnięcia w bezruchu, postaci spektaklu. Powracający jak litania tekst: "szkoda, że Cię tu nie ma" to sens prywatnego i zbiorowego wyznania, nasyconego tęsknotą za czasem przeszłym, śladem pamięci, w którym realność świata doczesnego przenika się z mistyką.

W spektaklu biorą udział tancerze Polskiego Teatru Tańca: Andrzej Adamczak, Karina Adamczak-Kasprzak, Urszula Bernat-Jałocha, Artur Bieńkowski, Niels Claes, Adriana Cygankiewicz, Agnieszka Fertała, Katarzyna Kulmińska, Paweł Malicki, Tomasz Pomersbach, Katarzyna Rzetelska, Daniel Stryjecki oraz Paulina Wycichowska.

***

Darmowe wejściówki na projekcję spektaklu "Święto wiosny" oraz bilety na premierę V odcinka cyklu jubileuszowego można nabywać w impresariacie PTT oraz kasach CK Zamek. (cena biletów na przedstawienie 16 maja - 15/30 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji