Artykuły

Kryzys i czarodziejska różdżka

Tematy zastępcze, w polityce: od wysokości sosny smoleńskiej do aborcji. W teatrze: od lobby gejów do zniewagi papieża. Mają jedną zaletę: dowodzą, że teatr ciągle jest. Ale to jednak za mało, żeby był - pisze Marzena Sadocha dla e-teatru.

Poniedziałek 4.03.2013

CZARODZIEJSKA RÓŻDŻKA

Cięcia w kulturze działają jak paralizator elektryczny. Mają czasowo obezwładnić w uzasadnionej chwili poważnego zagrożenia. Czasami jednak paraliż nie jest czasowy. Zanim użyjesz mocy 200 000 woltów, sprawdź, czy organizm to wytrzyma.

Wtorek 5.03.2013

REKLAMA

Kryzys jest jak mały głód z reklamy serka homogenizowanego. Można się go bać, można też zobaczyć w nim żółtego pluszaka, który wchodzi do łóżka po twoje pieniądze.

Środa 6.03.2013

MIMO WSZYSTKO

Teatr jak modelka na wybiegu w pokazie glamour. Wychudzona, ale do końca w szpilkach. Nie pytaj, ile kosztuje to, co ma sobie; zapytaj, jakim kosztem to robi.

Czwartek 7.03.2013

PODZIAŁ, KTÓRY NIE MA ZNACZENIA

Relacje online z emocji i podziałów ideologicznych. W teatrze jak w polityce. Tymczasem wszystkim opcjom ktoś wyłącza głos. Przypomina to proces stopniowego wyłączania nadajników naziemnych na terenie kolejnych województw. Mniej pieniędzy, mniej odwagi, cisza spokojnych repertuarowych samograjów. Nie idź na wojnę. Zobacz, czy wojna już się nie kończy.

Piątek 8.03.2013

PENIS, KTÓRY MA ZNACZENIE

Teatr zwisających penisów i dyndających jąder. Znowu. Tymczasem skromny fallus Adama wisi nad głowami 115 kardynałów podczas konklawe, przechylając się lekko w lewo od 500 lat. Michał Anioł, mój Warlikowski.

Sobota 9.03.2013

TEMATY ZASTĘPCZE

Tematy zastępcze, w polityce: od wysokości sosny smoleńskiej do aborcji. W teatrze: od lobby gejów do zniewagi papieża. Mają jedną zaletę: dowodzą, że teatr ciągle jest. Ale to jednak za mało, żeby był.

Niedziela 10.03.2013

KAMPANIA SPOŁECZNA

Artyści nie potrafią ochronić teatrów, politycy nie wiedzą, po co mieliby je chronić. Prawdziwy kryzys to kryzys świadomości.

"Jeśli dopuścimy do tego, że reakcją na kryzys będzie załamanie aktywności programowej instytucji kultury, ograniczenie możliwości rozwijania talentów artystycznych oraz skali społecznego uczestnictwa w kulturze, to wejdziemy tym samym na ścieżkę społecznego regresu. Jeśli w okresie kryzysu podporządkujemy zbiorową aktywność ochronie wartości materialnych kosztem wartości symbolicznych, to tym samym uruchomimy koło zastoju. Pozbawimy się tych zasobów, które są niezbędne do tego, aby wyjść z kryzysu i wejść na nową trajektorię rozwoju społeczno-gospodarczego. Dlatego tak fundamentalne znaczenie ma obecnie krytyczne przeanalizowanie relacji zachodzących między sferą kultury a zjawiskami kryzysu i rozwoju gospodarczego. System tworzenia dóbr kultury w Polsce wymaga generalnej naprawy. Musi być ona jednak skupiona nie tylko na środkach osiągania celów i organizacjach, które się nimi posługują, ale także na samych celach, czyli generalnym zrozumieniu, czym jest kultura i czemu służy".

"Kultura w kryzysie czy kryzys w kulturze", raport na zlecenie MKiDN, Kraków 2009.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji