Artykuły

Rzeszów. Aleksandra Kurzak i Maskarada na początek majowych imprez

W maju w Rzeszowie zaledwie kilka dni jest wolnych od imprez. Większość wieczorów w tym pięknym miesiącu miłośnicy kulturalnych doznań będą mieć zajętych.

Bo ciepło, bo długi weekend, bo są studenci i jeszcze nie myślą o sesji. Większość dużych imprez, jakie odbywają się w mieście, przypada więc na maj. Zaczyna się od jutra

W piątek rzeszowian kusi atrakcjami Święto Paniagi. Na głównym rzeszowskim deptaku, ul. 3 Maja, z tej okazji w południe rozpocznie się doroczny jarmark z występami lokalnych zespołów na dwóch scenach: pod wieżą farną i pod siedzibą Radia Rzeszów. O godz. 16 - spore wydarzenie: koncert światowej sławy sopranistki i najbardziej medialnej w Polsce śpiewaczki operowej Aleksandry Kurzak, która na scenie na Rynku wykona kilka słynnych arii z oper m.in. Pucciniego, Rossiniego, Mozarta i operetki Lehara, a na zakończenie - słynną kołysankę "Summertime" z opery Gershwina. Tego dnia z Rynku znikną wszystkie ogródki piwne, za to stanie ok. 2,2 tys. krzeseł; w gotowości będą też ławki. Bilety na koncerty tej artystki na całym świecie rozchodzą się od ręki. Rzeszowianie nie będą mieć problemu z biletami, bo udział w koncercie będzie darmowy. W dodatku koncert w Rzeszowie będzie transmitowany przez TVP Polonia i TVP Kultura. A kilka godzin później 50-minutowy skrót pokaże TVP1. W czasie imprezy odbędzie się uroczystość wręczenia artystce Wiktora 2012 - nagrody, którą otrzymała w kategorii "Gwiazda Piosenki i Estrady", ale nie mogła odebrać podczas gali 6 kwietnia w Warszawie. Koncert potrwa ok. 75 minut.

Ledwo odsapniemy po piątku, a już w niedzielę wieczorem trzeba wrócić na Rynek, bo zacznie się Maskarada - Festiwal Teatrów Ożywionej Formy, wydarzenie, na które miłośnicy teatru w Rzeszowie czekają cały rok. Zacznie się o godz. 20.30 spektaklem "Ballada o Janie Wnęku" (teatr Gry i Ludzie). Wstęp wolny. Od niedzieli do 12 maja w teatrze Maska lub na Rynku odbędzie się aż 18 spektakli. Przed południem - dla dzieci, wieczorem - dla dorosłych. Nowością będą propozycje dla najmłodszych widzów - już od szóstego miesiąca życia. Dla dorosłych obowiązkową pozycją będzie wielkie widowisko plenerowe "Czas Matek" Teatru Ósmego Dnia, który również odbędzie się na Rynku. Wśród zaproszonych przedstawień są też m.in. spektakl "Turandot" czy "Putin na nartach" Teatru z Brna.

Od 8 maja zaczną się prawdziwe dylematy. Maskarada będzie jeszcze w pełni, a na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej ruszą XX Rzeszowskie Juwenalia, które potrwają do 10 maja. Spektakl czy koncert? Trudny wybór, bo w środę juwenalia rozpoczną Luxtorpeda i O.S.T.R. W czwartek, 9 maja, zagrają m.in.: Brodka, Vavamuffin, Bracia, a w piątek, 10 maja: Dżem, Indios Bravos, Hunter.

Ledwo ucichną dźwięki Rzeszowskich Juwenaliów, a 12 maja rusza kolejna juwenaliowa impreza o nazwie: "KultURalia", którą organizują studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego. Potrwa do 19 maja; w jej ramach mnóstwo wydarzeń, m.in. warsztaty, projekcje filmowe, konkursy.

Korowód rozpoczynający koncertową część imprezy wyruszy 16 maja o godz. 12. Po południu na placu na ul. Cichej 4 zagrają: Enej, Kamil Bednarek, Maleo Reggae Rockers, Jamal, 17 maja: Kult, Ilusion, Trzeci Wymiar, Sobota, Wishbone Ash, 18 maja: Weekend, Hurt, Łąki łan, Video, 19 maja "KultURalia" zakończy Przegląd Kapel Weselnych.

Studenci będą się bawić na Cichej, a tymczasem 17 maja rozpocznie się 52. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, najważniejsze wydarzenie roku dla melomanów. Festiwal potrwa do 25 maja. Odbędzie się 12 koncertów, m.in. zobaczymy operowy spektakl "Traviata" Giuseppe Verdiego. Sensacją tej edycji festiwalu będzie występ słynnych sióstr Katii i Mariell Labeque, duetu fortepianowego, który od lat święci triumfy w największych salach koncertowych świata. Gwiazdami dwóch innych festiwalowych koncertów będą znakomite polskie śpiewaczki: Urszula Kryger (sopran) i Magdalena Idzik (mezzosopran). Ta ostatnia wystąpi w storczykarni po raz pierwszy zaadaptowanej na salę koncertową.

Uroczyste zakończenie festiwalu odbędzie się w plenerze, przed fasadą zamku. Zabrzmi "Carmina Burana" Carla Orffa.

W tej edycji festiwalu znalazły się aż trzy koncerty o lżejszym charakterze, adresowane do szerszej publiczności; wystąpią m.n. słynne Trio Andrzeja Jagodzińskiego, duet Igudesman & Joo, prezentujący żarty muzyczne i skecze w wirtuozowskim wykonaniu, oraz... Anita Lipnicka, która wykona wspólnie z zespołem Voice Band piosenki do tekstów m.in. Juliana Tuwima, Mariana Hemara, inspirowane muzyką filmu i kabaretu lat 30. XX w. Ceny poszczególnych koncertów: od 40 do 100 zł.

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się VII Europejska Noc Muzeów. Muzeum Okręgowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, Podziemna Trasa Turystyczna, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Dobranocek, Muzeum Mleczarstwa będą czynne do 1 w nocy, wstęp darmowy. M.in. Muzeum Okręgowe zaprezentuje wystawę "Polska rzeźba fin de siécle'u (1890-1914)" pokazująca młodopolskie dzieła, które zostały stworzone przez najwybitniejszych twórców tej epoki m.in.: Konstantego Laszczkę, Wacława Szymanowskiego, Xawerego Dunikowskiego i Edwarda Wittiga, a w Muzeum Dobranocek będzie można obejrzeć wystawę "Animacja - to nie takie proste", prezentującą twórczość Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Atrakcją wystawy będzie stanowisko pracy rysownika. Na muzealnym zootropie ożyją rysunki znanych postaci z filmów.

Od 24 do 26 maja zaplanowano w Rzeszowie Festiwal Przestrzeni Miejskiej. Większość imprez odbywać się będzie w okolicy Hali Obrabiarek i Hali Wachlarzowej PKP. Gwiazdami będą: Smolik i L.U.C.

Na zakończenie majowego maratonu - chwila duchowego wyciszenia: 30 maja w parku Sybiraków odbędzie się Koncert Jednego Serca, Jednego Ducha, który co roku przyciąga tłumy. Początek o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji