Artykuły

Wrocław. "Traviata" wg Frontczaka w Operze

To zdecydowanie jedna z najbardziej oczekiwanych premier tego sezonu. W sobotę i niedzielę melomani w końcu zobaczą na deskach Opery Wrocławskiej "Traviatę", jedno z najsłynniejszych dzieł Giuseppe Verdiego.

Akcja miłosnego utworu rozgrywa się w Paryżu, w II połowie XIX wieku, a jego główną bohaterką jest Violetta Valery, ta sama, która pojawia się w "Damie kameliowej" Aleksandra Dumasa.

Dla Verdiego powieść była wielką inspiracją: historia kurtyzany, która poszukuje miłości i znajduje ją przy poecie Alfredo Germoncie, stała się idealnym pomysłem na libretto. Aby złagodzić kontrowersje, Francesco Piave, autor tekstu, nadał operze tytuł, który w polskim tłumaczeniu oznacza "Zbłąkana". Opera i tak okazała się jednak zbyt skandaliczna, a jej premiera zakończyła się fiaskiem. Dopiero kilkadziesiąt lat później krytycy docenili jej wartość i uznali za najdoskonalsze dzieło Verdiego.

- Po muzyce współczesnej wracamy do klasyki. "Traviata" jest dla mnie wyjątkowym utworem - to pierwsza opera, którą dyrygowałem, będąc jeszcze na studiach - mówił podczas konferencji prasowej dyrygent Bassem Akiki. - Pod względem muzycznym to piękny utwór. Najbardziej biorę pod uwagę trzy motywy, które pojawiają się w preludium: cierpienia, miłości i zabawy.

Jak podkreślają twórcy przedstawienia, to, co 150 lat temu w "Traviacie" szokowało, dzisiaj nie wzbudza już większych emocji. Dlatego reżyser Adam Frontczak postanowił z Violetty zrobić współczesną celebrytkę, uwikłaną w sponsoring. Dzisiejsza bohaterka ma mieć problemy przystające do obecnej rzeczywistości, ale ciągle ponadczasowe. Dotykają ją więc samotność, choroba i brak akceptacji, zmuszona jest podejmować trudne decyzje, rezygnując z własnych marzeń.

We wrocławskim spektaklu partie Violetty zaśpiewają Anna Lichorowicz i Koreanka Siri Jo, laureatka pierwszego miejsca na konkursie wokalnym w Montrealu. W rolę Alfreda wcieli się Sang-Jun Lee, a jego ojca, Germonta, Matteo Suk.

Premiera "Traviaty" wpisuje się w akcentowaną w Operze Wrocławskiej 200. rocznicę urodzin Giuseppe Verdiego. Opera wykonywana będzie w języku włoskim z polskimi napisami. Spektakl grany będzie w niedzielę, a później jeszcze 3, 10 i 28 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji