Artykuły

Łódź. Premiera "Traviaty" w sobotę w operze

Premierę "Traviaty" Giuseppe Verdiego przygotowuje na sobotę łódzka opera. Nową inscenizacją tego dzieła, 160 lat od jego premiery w weneckim Teatro La Fenice, Teatr Wielki w Łodzi uczci 200. rocznicę urodzin Verdiego.

Obecna premiera jest trzecią realizacją "Traviaty" (poprzednie w 1972 r. i w 1987 r.) w łódzkim Teatrze Wielkim. Ciekawostką jest fakt, że w inscenizacji pojawi się większość kostiumów zaprojektowanych do przedstawienia z 1987 roku przez wybitną scenografkę telewizyjną, Xymenę Zaniewską - poinformowała PAP Aleksandra Mysiakowska z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Akcja opery rozgrywa się w Paryżu i opowiada historię miłości pięknej kurtyzany Violetty Valery i młodego arystokraty Alfreda Germonta. Dzieło Verdiego było inspirowane "Damą Kameliową" Aleksandra Dumas.

Najnowszą jego premierę w Teatrze Wielkim w Łodzi wyreżyserowali Janina Niesobska i Waldemar Zawodziński, a kierownictwo muzyczne sprawuje Eraldo Salmieri.

W partii Violetty w poszczególnych spektaklach występować będą: Karina Skrzeszewska, Joanna Woś i Dorota Wójcik, a Alfreda: Tomasz Kuk, Mirosław Niewiadomski i Pavlo Tolstoy. Obok solistów wystąpi chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego pod dyrekcją Salmieriego.

Kolejne przedstawienia prezentowane będą 28 kwietnia i 12 maja.

W poprzednich realizacjach "Traviaty" na deskach łódzkiej opery główną partię śpiewały m.in. Delfina Ambroziak, Teresa May-Czyżowska, Danuta Salska, Krystyna Rorbach i Roma Owsińska.

To druga premiera w Teatrze Wielkim po zakończeniu, trwającej ponad rok modernizacji, która kosztowała ponad 47 mln zł. Na początku kwietnia publiczność mogła zobaczyć premierę opery "Anna Bolena" Gaetano Donizettiego. Jeszcze w tym sezonie łódzka opera zaplanowała m.in. premiery nowych wersji scenicznych "Toski" i "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji