Artykuły

On jeden a ich sześć

Każda z występujących tu pań reprezentuje odmienną postawę moralną, każda ina­czej ocenia markiza de Sade. Trzy akty sztuki to trzy spo­tkania bohaterek, w tym sa­mym miejscu lecz w różnym czasie. Mishima ukazuje wza­jemne, skomplikowane rela­cje postaci dramatu, obnaża ich najgłębiej ukrywane ma­rzenia i fascynacje, relatywi­zuje pojęcie dobra i zła.

Tytułowa bohaterka dra­matu, żona libertyńskiego markiza, w czasie kolejnych spotkań: z ortodoksyjną mat­ką, młodszą siostrą - rywalką o względy markiza, pobożną baronową de Simine, rozpust­ną hrabiną de Saint-Fond i służącą Charlottą, przecho­dzi metamorfozę, dochodząc do głębokiej prawdy o sobie i do pełnego samouświadomienia.

Yukio Mishima, spadko­bierca tradycji samurajskiej, wybrał z kultury europejskiej postać kontrowersyjnego markiza, by nadać mu wymiar metafizyczny.

- On - najbardziej wolny człowiek na świecie. Jego ręce sięgają do kresu czasu, do koń­ca świata. Układa zło na zło i wspina się na szczyt tej góry. Jeszcze mały wysiłek i palcami dotknie wieczności... Alfons zbudował tylne schody do nie­ba - mówi Renee de Sade, w którą wcieli się Ewa Kaim.

Obok niej wystąpią na sce­nie: Anna Dymna, Małgorzata Gałkowska, Magda Jarosz, Iwo­na Budner i Ewa Kolasińska. Rezultaty ich pracy zobaczymy już w nowym roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji