Artykuły

Toruń. Nagroda Lindego dla Brigitte Kronauer i Eustachego Rylskiego

Niemiecka pisarka Brigitte Kronauer oraz polski pisarz, dramaturg i eseista Eustachy Rylski zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - ogłosiła w środę kapituła wyróżnienia.

Nagroda literacka im. Samuela Bogumiła Lindego jest przyznawana od 1996 r. zawsze dwóm autorom: z Polski i Niemiec, których słowo "tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie". Muszą to być twórcy mający wybitne osiągnięcia w takich dziedzinach, jak liryka, proza, dramat, eseistyka, krytyka literacka, publicystyka, tłumaczenia.

Tradycyjnie nazwiska laureatów zostały równolegle ogłoszone w Toruniu i Getyndze, w 242. rocznicę urodzin Samuela Bogumiła Lindego, językoznawcy, leksykografa i pedagoga.

- To nagroda ceniona i uznawana przez środowiska literackie obydwu krajów. Nagroda w tym roku będzie wręczana w naszym mieście, 23 czerwca, kiedy to będziemy gościć obu laureatów tegorocznej edycji" - podkreślił w środę prezydent Torunia Michał Zaleski.

Brigitte Kronauer (ur. 1940 r.) studiowała germanistykę i pedagogikę, od roku 1974 mieszka w Hamburgu. Jak przypomniała kapituła Nagrody im. Lindego, pisarka publikuje wyłącznie utwory prozatorskie, które "charakteryzują się wyrafinowanym kunsztem narracyjnym, wysoko ocenianym przez recenzentów". Wśród najważniejszych dla niej pisarzy wymienia m.in. Josepha Conrada i Roberta Walsera.

Eustachy Rylski (ur. 1944 r.) prozaik, dramaturg, eseista, pochodzi z Dolnego Śląska, ale w 1978 roku przeniósł się do Warszawy, a obecnie mieszka w Chotomowie pod Warszawą. Debiutował w roku 1984 dwiema mikropowieściami "Stankiewicz. Powrót". Trzy lata później opublikował tom opowiadań "Tylko chłód", po wydaniu którego na lat blisko dwadzieścia zaprzestał pisania prozy, tworząc tylko dramaty - były to m.in. "Chłodna jesień" (1989), "Wilk kazański" (1996), "Netta" (1997), "Co nie jest snem" (1999) i "Dzień podróżny" (2004).

W roku 2004 opublikował nową powieść "Człowiek w cieniu", a rok później osadzoną w realiach epoki napoleońskiej powieść "Warunek". W roku 2007 wydał tom opowiadań "Wyspa", a dwa lata później zbiór esejów "Po śniadaniu", a w 2010 kolejną powieść "Na grobli". W kwietniu ukazała się jego nowa powieść "Obok Julii". Pisarz był nominowany do Nagrody Literackiej "Nike" i otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Jego utwory tłumaczone były na języki: rosyjski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i węgierski.

Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego przyznawana jest od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast - Torunia i Getyngi. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo - jak podkreślono w motcie nagrody - "tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie."

Laureaci nagrody otrzymają okolicznościowe dyplomy, medale oraz po 5 tys. euro.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji