Artykuły

Pożądania w ciemności

"Zuzanna i starcy" w reż. Leszka Mądzika we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Pisze Małgorzata Matuszewska w Polsce Gazecie Wrocławskiej.

W kompletnych ciemnościach zaczyna się najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Z ciemności wyłaniają się drepczące stopy ludzi szukających spełnienia swoich pragnień.

Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL, wyreżyserował biblijną opowieść z Księgi Daniela o Zuzannie - pięknej żonie rządcy Joakima, którą w kąpieli podglądają starzy sędziowie. Chcą ją zdobyć, jednak Zuzanna odmawia, a mężczyźni - traktujący ją jak rzecz, piękną zabawkę - z zemsty i poczucia niespełnienia oskarżają ją o cudzołóstwo. W obronie Zuzanny staje młody prorok Daniel, ratując kobietę przed niesprawiedliwością.

W spektaklu Leszka Mądzika twórcy posługują się dyskretnymi gestami i precyzyjnym obrazem.

Leszek Mądzik nawiązuje do malarstwa wielkich twórców, inspirując się Caravaggiem, obrazami Georgesa de la Toura, "Rembrandtem w jego fascynacji światłem", "powietrzem i przestrzenią u Vermeera" - jak mówił przed premierą.

Swoich bohaterów umieścił w swoistej wieży, stawiając Zuzannę na jej szczycie. I tym samym zdaje się sugerować, że kobieta w swoim pięknie i tajemnicy jest dla mężczyzny swoistym sacrum, którego nie da się po prostu zdobyć i zachować. Wieża jednak może się zachwiać, a nawet rozsypać... Co sprawia, że mężczyźni na widok kobiecego ciała, ruchów, gestów, a nawet mimiki, tracą rozum? Czy możliwe jest, że piękno kobiety nie omami mężczyzny, ale stanie się bodźcem do dobrego działania?

Harmonijnym dopełnieniem obrazów jest muzyka Jana A.P. Kaczmarka, zdobywcy statuetki Oscara (za muzykę do filmu "Marzyciel"), który z Leszkiem Mądzikiem współpracuje od lat. Muzyka nie jest integralną częścią przedstawienia, świetnie wyraża emocje bohaterów. Jedynym, ale poważnym mankamentem jest fakt, że widzowie siedzący nieco dalej niż w kilku pierwszych rzędach nie byli w stanie dostrzec wszystkich niuansów przedstawienia. Ale jego twórcy zapewnili mnie, że dopracują całość tak, by majowe spektakle były łatwiejsze do oglądania. Ponownie "Zuzanna i starcy" grana będzie od 9 do 11 maja o godz. 19 na Scenie na Świebodzkim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji