Artykuły

Warszawa. Spektakl z audiodeskrypcją w Baju

Teatr Baj zaprasza dzieci z dysfunkcją wzroku (niewidome i niedowidzące) na spektakl "Prawdziwe - Nieprawdziwe" 10 maja o godz. 10.

Specjalnie dla nich została przygotowana AUDIODESKRYPCJA - czyli opis tego, co dzieje się na scenie, czytany na żywo przez lektora i odbierany symultanicznie przez widzów za pomocą słuchawek. Dzięki temu będą mogły pełniej doświadczyć magii teatru. Przystosowanie spektaklu realizowane jest

w ramach projektu Fundacji Kultury bez Barier o nazwie "W kulturze bez barier - teatr", dofinansowanego ze środków m. st. Warszawy.

Po spektaklu dzieci niewidome i niedowidzące spotkają się z aktorami i będą mogły za pomocą dotyku poznać z bliska lalki i rekwizyty ze spektaklu "Prawdziwe - nieprawdziwe".

Jest to już czwarty spektakl z audiodeskrypcją w Baju realizowany dzięki działaniom Fundacji "Kultura bez Barier". Za każdym razem jest to niezwykła przygoda, i dla widzów, i dla Teatru.

I naprawdę warto wziąć w niej udział.

SPEKTAKL "PRAWDZIWE - NIEPRAWDZIWE"

Spektakl adresowany jest do dzieci od 6 roku życia. Powstał na podstawie sztuki litewskiej pisarki Vytaut Žilinskait pod tytułem "Gałązka wierzbowa". Jest to opowieść o rodzeniu się życia, radości dorastania, ciekawości świata i zachwycie nad poznawaną rzeczywistością.

Siostrzyczki - Bazie, z właściwą dzieciom niecierpliwością zasypują Mamę - Wierzbę, pytaniami. Poznają Słońce, Strumyk, Wiatr i wielu innych przyjaciół. Uczą się, jak należy postępować. Jedna z siostrzyczek zostaje odłączona od rodziny i dokonuje wyboru, któremu wszyscy się dziwią. Jednak jej decyzja przemienia serce niegrzecznego chłopca.

Spektakl został zrealizowany w technice "czarnego teatru". Polega ona na całkowitym wyciemnieniu sceny, pozwalającym na ukrycie ubranych na czarno aktorów, natomiast za pomocą świateł wydobywane są z przestrzeni scenicznej animowane lalki i elementy scenografii. Dzięki zastosowaniu tej formy teatru twórcy budują niezwykle poetyckie obrazy sceniczne, którym towarzyszy klimatyczna muzyka skomponowana przez Faustasa Latnasa - kompozytora z Litwy.

***

ZGŁOSZENIA

Opiekunów dzieci niewidomych i niedowidzących zapraszamy do zgłaszania się w Biurze Organizacji Widowni Teatru Baj - tel. 22 619 80 77 wew. 115 (poniedziałek - piątek od 9:00 do 16:00).

Serdecznie zapraszamy!

Więcej o Fundacji Kultury Bez Barier

Fundacja Kultury bez Barier powstała w odpowiedzi na marzenia o pełnym włączeniu osób wykluczonych, w tym głównie niepełnosprawnych w rytm życia kulturalnego i społecznego. Jest naturalną emanacją projektu "Poza Ciszą i Ciemnością" Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". Projekt ten, realizowany od 2008 roku, został przekształcony w fundację, by umożliwić mu stały, dalszy rozwój. Podejmowane przez Fundację Kultury bez Barier działania mają prowadzić do tworzenia warunków gwarantujących osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu samodzielność i komfort w czasie wizyty w kinie, teatrze, muzeum i galerii.

Więcej o Fundacji i kulturalnych wydarzeniach, które wzięła pod swe skrzydła, można dowiedzieć się na stronie internetowej: http://kulturabezbarier.org/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji