Artykuły

Warszawa. Piosenki ze snów w Ateneum

Młodzi aktorzy pod okiem reżysera i twórcy kabaretów literackich Andrzeja Poniedzielskiego zaprezentują piosenki z repertuaru m.in.: Jacka Kleyffa, Grzegorza Tomczaka i Wolnej Grupy Bukowina. W sobotę w Teatrze Ateneum premiera spektaklu dyplomowego studentów Akademii Teatralnej pt. "Piosennik".

W środowisku aktorskim mówi się, że spektakl dyplomowy "ma przynieść szczęście". W 1984 roku w Teatrze Ateneum w "Złym zachowaniu" popis dał Janusz Józefowicz. Z kolei w 1987 roku w dyplomowym "Lecie" w reżyserii Aleksandry Śląskiej wystąpili m.in. Andrzej Chyra, Arkadiusz Nadera, Małgorzata Pieńkowska i Agnieszka Pilaszewska. Teraz przed tym zadaniem staje dziesięcioro młodych aktorek i aktorów: Katarzyna Hołtra, Paulina Korthals, Maria Pawłowska, Kinga Suchan, Adam Fidusiewicz, Aleksy Komorowski, Tomasz Brzostek, Piotr Piksa, Krzysztof Szczepaniak i Mateusz Weber.

- To zespół, w którym nie dostrzegam słabych punktów. Są młodzi, zdolni, po prostu fajni ludzie - mówi Andrzej Poniedzielski. - Jedni przyszli, bo chcieli a drugim ten dyplom przypadł z rozdzielnika.

Projekt marzenie

Część z nich grała już w popularnych serialach i telenowelach telewizyjnych. Adama Fidusiewicza widzowie pamiętają także z pełnometrażowego filmu "W pustyni i w puszczy", ale jak sam podkreśla "teatr to miejsce, w którym można nawiązać bezpośredni kontakt z publicznością". Jego koleżanka Kinga Suchan zwraca uwagę na przyjazną atmosferę, która panowała podczas przygotowań do "Piosennika". - To jest projekt marzenie. Można się było trochę pośmiać, trochę popracować. Myślę, że razem dajemy z siebie wszystko - dodaje Kinga Suchan, która gra TVKobietę.

Opiekunem artystycznym adeptów aktorstwa w "Piosenniku" jest Andrzej Poniedzielski, którego w Ateneum można obejrzeć m.in. w autorskim projekcie "Kabaretto". - Suma lat tych młodych ludzi składa się na mój wiek. W "Piosenniku" są zjawami z mojego snu, ponieważ chodzi tutaj o skonfrontowanie ich radości życia, młodości, z tym co ja przeżyłem - mówi reżyser Andrzej Poniedzielski. - Najciekawsze podczas pracy nad tym dyplomem był sam proces powstawania. To, że ci młodzi ludzi najpierw poznali te piosenki, po czym się ich przestraszyli, aż w końcu weszli w nie pięknie - podkreśla.

Na deski teatru młodych aktorów zaprosił Andrzej Domalik, dyrektor Ateneum, a w konsultacjach muzycznych pomogła aktorka Teatru Narodowego Ewa Konstancja Bułhak.

Wizyta w krainie snów

"Piosennik" jak mówi Andrzej Poniedzielski to zmierzenie się młodych aktorów z piosenką literacką. - To wizyta w krainie snów, a te bywają często bardziej niezwykłe niż życie na jawie. Mają swą intensywność, nasycenie i unikalny filtr, niczym zdjęcie poddane obróbce przez grafika. Tutaj swoje filtry, intensywność i wrażliwość nałożą i zaprezentują studenci Akademii Teatralnej - zaznacza reżyser. Maria Pawłowska, grająca w "Piosenniku" Kobietę Marzeń dodaje:

- To zabawa w inteligentnym stylu. Pomieszanie muzyki, której miło posłuchać ze znakomitym humorem Andrzeja Poniedzielskiego. Przy "Piosenniku" widz będzie mógł odpocząć po męczącym dniu. Wystarczy, że usiądzie w teatralnym fotelu i się uśmiechnie.

Teatr Ateneum: "Piosennik", reżyseria: Andrzej Poniedzielski, konsultacja muzyczna: Ewa Konstancja Bułhak. Występują: Katarzyna Hołtra, Paulina Korthals, Maria Pawłowska, Kinga Suchan, Adam Fidusiewicz, Aleksy Komorowski, Tomasz Brzostek , Piotr Piksa, Krzysztof Szczepaniak, Mateusz Weber i Andrzej Poniedzielski. Premiera w sobotę 13 kwietnia o godz. 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji