Artykuły

Kraków. Wirtualne radio Wydawnictwa Literackiego

Wydawnictwo Literackie zajmuje się nie tylko wydawaniem książek, ale od kilkunastu dni tworzy także internetowe Radio WL. Na stronie www.soundcloud.com/radiowl można odsłuchać pierwsze audycje.

Inicjatorami ciekawego pomysłu są pracownicy działu promocji, którzy zanim rozpoczęli pracę w wydawnictwie, byli radiowcami.

- Audycje są w formie pliku do pobrania. Prezentujemy na stronie wywiady z autorami, fragmenty audiobooków i relacje ze spotkań autorskich - mówi Janusz Jabłoński z Wydawnictwa Literackiego.

Wchodząc na stronę internetową możemy posłuchać, jak Jerzy Stuhr opowiada o swojej niezwykle osobistej książce zatytułowanej "Tak sobie myślę", której pisanie rozpoczął w szpitalu, gdy walczył z rakiem.

Posłuchamy też fragmentów audiobooków: "Trans - Atlantyku" Witolda Gombrowicza w interpretacji wybitnego aktora Wojciecha Pszoniaka oraz "Trzech elektrycerzy" autorstwa Stanisława Lema czytanych przez Borysa Szyca.

Natkniemy się także na relację z interesującego spotkania, które odbyło się w wydawnictwie z okazji premiery III tomu "Dziennika" Sławomira Mrożka.

Twórcy Radia WL zamieścili też na swojej stronie fragment książki "Niełatwy dzień" Marka Owena, który czyta Przemysław Bluszcz oraz rozmowę ze Szczepanem Twardochem. Laureat Paszportu Polityki odsłania m.in. kulisy powstawania swojej książki pt. "Morfina".

Póki co, największym zainteresowaniem cieszy się relacja ze spotkania poświęconego III tomowi "Dziennika" Sławomira Mrożka. Liczby dla twórców Radia WL nie mają jednak większego znaczenia. - Tworzenie podcastów sprawia nam przede wszystkim ogromną frajdę, dlatego każda liczba odsłuchań jest dla nas satysfakcjonująca - mówi Janusz Jabłoński, który zapowiada, że kolejne materiały będą pojawiały się na stronie w zależności od planów wydawniczych WL i czasu, jakim będą dysponować autorzy.

Warto podkreślić, że Wydawnictwo Literackie jest pierwszym wydawcą w Polsce, który zdecydował się na publikację materiałów audio w formie kompletnych audycji - z własnymi sygnałami i zapowiedziami.

Ale to nie pierwsza inicjatywa krakowskiego wydawnictwa w internecie. - Od kilku lat prowadzimy kanał na portalu YouTube o nazwie WL Telewizja Literacka, gdzie prezentujemy materiały wideo. Prężnie działamy też na Facebooku, mając ponad 5 tys. fanów - mówi Janusz Jabłoński.

Radio i książki na Soundcloud

Serwis internetowy Wydawnictwa Literackiego jest tworzony przez ludzi, którzy zapałali miłością do literatury i radia.

Na stronie http://soundcloud.com/radiowl posłuchamy interesujących wywiadów z autorami, fragmentów książek i relacji z fascynujących spotkań autorskich. Jak zapewniają twórcy Radia WL - to audycje do słuchania w każdych okolicznościach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji