Artykuły

Poznań. W piątek premiera "Domu Bernardy Alba"

Premierę spektaklu "Dom Bernardy Alba" Federica Garcii Lorki zaprezentuje w piątek Teatr Nowy w Poznaniu. Reżyserem jest Magdalena Miklasz, a występują m.in. Antonina Choroszy, Sława Kwaśniewska, Anna Mierzwa i Bożena Borowska-Kropielnicka.

Jak powiedziała w środę na konferencji prasowej Magdalena Miklasz, wybierając dramat, poszukiwała tekstu poświęconego zbiorowości kobiet. - Przypomniałam sobie o tym domu zwariowanych kobiet, domu Bernardy Alba. Próbowałam w każdej z przedstawionych tam postaci odnaleźć temat ukrytych namiętności, zablokowania, emocji - powiedziała.

Dramat Lorki to, jak podkreśliła Miklasz, przede wszystkim rzecz o potrzebie i braku miłości. - Sama sytuacja kobiet zamkniętych jest, myślę, bardzo aktualna. Wiele jest dziś ludzi samotnych, żyjących w grupach bez małżeństwa, kobiet opuszczonych przez mężczyzn - powiedziała.

- Chciałam wydobyć problem zamknięcia swoich dzieci. On jest chyba aktualny u każdego rodzica: na ile puszczać dzieci do świata. Pochylamy się nad tym, dlaczego Bernarda wprowadza terror, przed jakim światem zaczyna chronić swoją rodzinę - dodała Miklasz.

Realizatorzy wykorzystali tekst w przekładzie Zofii Szleyen. - Spektakl grany jest w nowoczesny sposób, ale nie chciałam tego uwspółcześniać. Było to atrakcyjne dla mnie do budowania, nudzi mnie szukanie tylko we współczesności, zabawa w przeszłość może być też zabawą dla widza - powiedziała.

- Moja decyzja związana z wyborem tego tekstu była również tym podyktowana, że chciałam pracować z dużą grupą kobiet w różnym wieku. W męskim gronie jest więcej walki, spięć - w tej pracy próbujemy dyskutować, budujemy wspólnie - dodała Magdalena Miklasz.

W trakcie spektaklu na scenie, poza aktorkami, pojawia się tylko jeden, grający żeńską rolę aktor.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji