Artykuły

Poznań. "Książę i Prawda" na otwarcie Sceny Witraż

Scena Witrażowa Teatru Animacji w Poznaniu, po zakończeniu remontu Zamku, znowu działa, a w jej przestrzeni odbywać się będą premiery dla widzów starszych: młodzieży i publiczności dorosłej. 7 kwietnia teatr zaprasza na spektakl "Książę i Prawda" Jeana-Claude'a Carriére'a w inscenizacji i reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego.

Przypomnijmy, że na tej Scenie prezentowane były spektakle zapamiętane przez publiczność i wysoko oceniane przez krytykę: "Oni", "Nieobecny", "Pięć minut", "Król Mięsopust", "W beczce chowany", "Don Kichot. Hipoteza", "Jeż".

Kolejna premiera otworzy po przerwie funkcjonowanie, ważnej dla samego Teatru Animacji i dla miasta, przestrzeni teatralnej - WITRAŻU - SCENY MŁODYCH. 7 kwietnia zapraszamy na spektakl "Książę i Prawda" Jeana-Claude'a Carriére'a w inscenizacji i reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego, scenografii Anny Rozmianiec z muzyką Artura Sosen-Klimaszewskiego.

Autor jest znanym, cenionym francuskim pisarzem, dramaturgiem i scenarzystą filmowym; tworzył scenariusze m.in.: do "Piękności dnia", "Dyskretnego uroku burżuazji", "Mrocznego przedmiotu pożądania", a także do "Dantona" i "Biesów" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

"Prawda ma tylko jedną twarz, a kłamstwo ma ich wiele." (Monteskiusz)

"Być wolnym, to móc nie kłamać." (Albert Camus)

***

"Książę i Prawda"

Jean-Claude Carrire

"Gdzie znaleźć prawdę?" - pyta Książę, bohater spektaklu, a także uczestnik programu telewizyjnego realizowanego przez Gawędziarza-Prezentera. Sprowokowany, musi wyruszyć w drogę na jej poszukiwanie. Inaczej nie będzie mógł poślubić ukochanej. Taka jest cena i taki jest punkt wyjścia... show. W świetle reflektorów, kamer telewizyjnych, monitorów multiplikujących obraz rzeczywisty bądź wykreowany na użytek widzów-odbiorców, Książę będzie musiał sprostać licznym wyzwaniom, zagadkom, dziwnym, surrealistycznym sytuacjom produkowanym przez Prezentera. Jego szczerość i naiwność (jak każdego autentycznego uczestnika podobnych programów) zostanie poddana ciężkiej próbie, a on sam ulegnie w równym stopniu manipulacji, co fascynacji niezwykłymi poszukiwaniami. Czy więc uda mu się dotrzeć do prawdy?

Twórcy spektaklu opowieść usytuowali w bardzo współczesnej rzeczywistości, przestrzeni kojarzonej z pytaniami o prawdę i fałsz, a raczej o autentyczność informacji - w scenerii studia telewizyjnego.

Tak więc trzecim - obok Księcia i Prezentera - bohaterem tego szczególnego show są media, odpowiedzialne za przepływ informacji, ale także ich hierarchię, wagę, ukryte sensy, media manipulujące faktami, kreujące naszą rzeczywistość i uzurpujące sobie prawo do stanowienia o prawdzie bądź fałszu zdarzeń, emocji, słów. Świat mediów, który może nas pogrążyć lub wywyższyć A przecież bezwzględne mechanizmy, którymi się rządzi nie zwalniają nikogo od odpowiedzialności za podjęte wybory. Nie uwolnią nikogo od konieczności jednostkowej odpowiedzi na zasadnicze pytanie: gdzie znaleźć prawdę?

Można poszukiwać prawdy ukrywającej się pod wieloma postaciami, innej dla każdego z nas, a może w rezultacie paradoksalnie, obiektywnie wspólnej wszystkim. Czy można jednak do niej dojść? Znaleźć ją, by otrzymać nagrodę - miłość, szczęście, chwilę iluminacji?

Realizatorzy przedstawienia poszukują odpowiedzi na te i inne pytania poprzez wieloznaczny tekst Jeana-Claude'a Carierra, oferują widzom współczesny, ważny temat, inscenizację posługującą się aktualnymi, nośnymi, atrakcyjnymi środkami formalnymi, ostrą groteską, parodią, karykaturą. Podają własne sugestie, tropy, rozwiązania. Widz może uznać je za własne, za prawdziwe. Ale może się nie zgodzić i wyruszyć samemu na poszukiwanie jedynej, słusznej... PRAWDY.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji