Artykuły

Kraków. Kryminalna "Carmen. Bella Donna" w Bagateli

Komedię kryminalną "Carmen. Bella Donna" Austriaka Stefana Voegla zaadaptował na scenę teatralną reżyser Paweł Pitera. W krakowskim Teatrze Bagatela można już oglądać sztukę, ale jej uroczysta premiera odbędzie się 6 kwietnia.

- Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów na deskach polskiego teatru jest realizowana komedia kryminalna. Komedie kryminalne, kryminały, horrory nie są w Polsce grywane. Dlaczego? Ja nie wiem. Na świecie jednak gatunki te istnieją i chodzą na nie miliony ludzi. Mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją. Teatr Bagatela jako pierwszy po latach pokazuje nie szlachetną starość jak "Arszenik i stare koronki", ale nową, nowoczesną komedię - powiedział we wtorek reżyser.

Dodał, że widzowie mogą się spodziewać tajemnicy, zbrodni, miłości, pięknych kobiet i porządnej porcji komediowego śmiechu. - Będzie śmiesznie, ciekawe i strasznie - zachęcał Pitera.

Sztuka Stefana Voegla jest połączeniem farsy i kryminału. - Ważne było dla mnie to połączenie. W farsach kobiety grają mniej ważne role, nie są traktowane zbyt poważnie. Ja chciałem pokazać kobietę wyemancypowaną i grającą najważniejszą rolę - powiedział Voegel.

Główna bohaterka sztuki, Carmen Wolf (podwójna obsada: Ewelina Starejki i Anna Rokita), jest znaną autorką książek kucharskich. Uważa, że "na miłość i na szampana nigdy nie jest za późno". Żyje według wymyślonego przez siebie schematu: "mężczyzn co dwa lata trzeba utylizować". Dniem morderstwa, a zarazem dniem początku nowego romansu, jest zawsze Sylwester.

W przedstawieniu plany Carmen krzyżuje przedwczesny powrót córki do domu. Z córką przyjeżdża narzeczony i jego ojciec - obaj mają bardzo konserwatywne poglądy. W dodatku Carmen podejrzewa, że kandydat na jej nowego kochanka nie jest tym, za kogo się podaje.

Stefan Voegel urodził się w 1969 r. w Bludenz w zachodniej Austrii. Jest pisarzem i aktorem. Studiował informatykę i ekonomię w Zurychu. Z żoną i dwójką dzieci mieszka w Liechtensteinie. "Carmen. Belle Donna" jest pierwszą polską inscenizacją dorobku Austriaka.

Paweł Pitera urodził się w 1952 r. w Warszawie. Scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Ukończył filologię polska na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wyreżyserował m.in. serial "Na kłopoty... Bednarski", film fabularny "Szkatułka z Hongkongu", film dokumentalny "Świadectwo", "Tajemnice Watykanu". Był realizatorem i scenarzystą dokumentów: "Nie lękajcie się", "Watykan Jana Pawła II", "Papież Jan Paweł II i jego przyjaciel".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji